Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - to tytuł wystawy Aleksandry Herisz zrealizowanej w ramach stypendium Prezydenta Bytomia z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. 13 wielkoformatowych batików do połowy stycznia można oglądać w Galerii pod Sztrychem.

Na wystawie zobaczymy cykl 3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wernisaż wystawy batików Aleksandry Herisz

Jak katedra w Rouen

Bytomska artystka nigdy nie kryła swojego zauroczenia bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.

- Rozpoczynając projekt, najpierw sfotografowałam śródmiejskie kamienice. Następnie utrwaliłam je na tkaninie. Ponieważ idea była taka, by pokazać niezwykłość bytomskiej architektury w różnym świetle, niektóre z nich malowałam 2 - 3 razy - opowiada plastyczka Aleksandra Herisz.

Jak zaznacza artystka, do stworzenia impresjonistycznych bytomskich batików, zainspirował ją słynny cykl obrazów Moneta przedstawiających katedrę w Rouen, na których za pomocą światła i koloru malarz ukazał różne jej oblicza.

- Każda z bytomskich kamienic jest inna o różniej porze dnia i fascynujące jest to, że za każdym razem ich finezję możemy obserwować na nowo - mówi Aleksandra Herisz.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych w kraju i za granicą.