Zakończyła się druga edycja konkursu „Zaprojektowane po ludzku”, zorganizowanego przed „Gazetę Wyborczą”. Jury wybrało miejskie przestrzenie i inicjatywy, które są przyjazne, bezpieczne i mogą służyć wszystkim. Wśród wyróżnionych projektów znalazł się park kieszonkowy przy ul. Katowickiej, który otworzyliśmy w czerwcu 2022 roku.

W drugiej edycji projektu „Zaprojektowane po ludzku” redakcja „Gazety Wyborczej” przyjrzała się różnym potrzebom mieszkańców miast. Co sprawia, że żyje się w nich lepiej? Czego nie może w nich zabraknąć, by ich mieszkańcy byli szczęśliwsi? Jak powinny być zorganizowane miejskie przestrzenie, aby mogły służyć wszystkim: starszym, dzieciom, właścicielom psów? Wspomniane tematy podjęli dziennikarze, a kluczowym elementem projektu był konkurs na nowatorskie rozwiązania.

v

Specjalne wyróżnienie

W piątek, 20 stycznia w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie podczas uroczystej gali „Zaprojektowane po ludzku” jury przyznało nagrody w czterech kategoriach: Produkt/Obiekt, Miejsce/Przestrzeń, Inicjatywa/Działanie oraz Inne. Dodatkowo jury przyznało też pięć specjalnych wyróżnień - w ten sposób doceniono Annę Becker i Marlenę Pilch z biura Projektzieleni.pl oraz Urząd Miasta w Bytomiu za park kieszonkowy przy ulicy Katowickiej.

v

Miejsce autentyczne i wielopokoleniowe

Zieloną Strefę przy ul. Katowickiej otworzyliśmy 9 czerwca 2022 roku. Park Kieszonkowy powstał w miejscu po wyburzonej kamienicy, gdzie oprócz nasadzeń drzew i krzewów pojawiły się utrzymane w lekko industrialnym stylu ławki i urządzenia zabawowe. Koncepcję zagospodarowania przestrzeni w sercu miasta, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Śródmieścia. Projekt nie zakwalifikował się wówczas do realizacji, ale władze miasta mimo wszystko postanowiły zrealizować koncepcję mieszkańców.

Dzięki zieleni i małej architekturze pusta przestrzeń dostała drugą szansę. Nie ma już ciemnego zaułka, tylko miejsce przygotowane z myślą o użytkownikach w różnym wieku. O tym, że kiedyś w tym miejscu stał budynek, przypomina zachowany fragment murku z podpiwniczenia. Projekt Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej stworzyła krakowska Pracownia Architektury Krajobrazu. Współtworzyli go mieszkańcy biorący udział w konsultacjach społecznych.

Nie zabrakło tu rozwiązań funkcjonalnych wprowadzających nowe ciągi piesze pozwalające na swobodne przejście z ulicy Wałowej na ul. Katowicką oraz z podwórka sąsiedniej kamienicy na teren parku. Uwagę zwraca reprezentacyjna brama stanowiąca jednocześnie podporę wiszącej ławki. W przestrzeniach rekreacyjnych nie brak betonowych siedzisk i leżaków. Mali użytkownicy korzystają z „małpiego gaju”, piaskownicy i lustra zniekształcającego.

b

Rozbudowana Zielona Strefa

W ramach Zielonej Strefy przy ul. Katowickiej powstała także między innymi: ścianka wspinaczkowa, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe oraz posadzone zostały brzozy, długo kwitnące krzewy i ozdobne byliny. Zaprojektowano i wykonano także montaż i instalację monitoringu i oświetlenia.

Na utworzenie parku kieszonkowego Miejski Zarząd Dróg i Mostów pozyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (Metropolitalny Fundusz Solidarności) w wysokości 370 tysięcy złotych. Łączny koszt przedsięwzięcia to 1 mln 347 tysięcy złotych.