Gry przygodowe to gratka dla poszukiwaczy dobrej zabawy i miłośników mocnych wrażeń oraz przygód. Jedną z najpopularniejszych gier w naszym mieście jest „Noc Szakala”, której początki sięgają 2001 roku, kiedy organizatorzy wpadli na pomysł stworzenia gry na podstawie książki Fredericka Forsytha „Dzień Szakala”. Gra terenowa jest na tyle popularna, że w 2023 roku odbędzie się już jubileuszowa X edycja imprezy. Warto dodać, że uczestnicy gry szukali już skarbu templariuszy, bursztynowej komnaty, odkrywali zagadkę szybu południowego byłej KWK „Miechowice”, a także zaginionych dzieł sztuki z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz artefaktów. Tegoroczna edycja została zaplanowana między 21 a 23 kwietnia a udział w niej weźmie aż 175 uczestników z Polski i Austrii.

Zbliża się wielkimi krokami jubileuszowa X edycja gry „Noc Szakala”

- Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pod hasłem „Twierdza Szyfrów”, w ramach której zaplanowaliśmy nie tylko grę terenową, ale również galę otwierającą to wydarzenie połączoną z koncertem - mówi phm. Marek Kol z ZHP w Bytomiu, jeden z organizatorów imprezy. - Warto dodać, że liczba chętnych, którzy chcieli wziąć udział w grze przeszła nasze oczekiwania, jednak do wydarzenia mogliśmy dopuścić tylko 175 osób, które będą reprezentować aż 18 miast z Polski i Austrii - dodaje Marek Kol.

Zbliża się wielkimi krokami jubileuszowa X edycja gry „Noc Szakala”

Co czeka uczestników podczas tegorocznej edycji gry terenowej „Noc Szakala”?

Tegoroczna edycja gry terenowej „Noc Szakala” odbędzie się w aż pięciu miastach. Podczas imprezy nie tylko będą promowane walory turystyczne śląskich miast, ale gra będzie powiązana z polskimi kryptologami i otwarciem szkoły kryptologów, w której uczestnicy przejdą specjalne szkolenie deszyfrażu, jak słynni polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. To nie jedyne atrakcje, jakie czekają na uczestników gry terenowej, którzy oprócz dobrej kondycji będą musieli się wykazać znajomością terenu, ale także wiedzą historyczną.

Książka Fredericka Forsytha „Dzień Szakala” inspiracją dla organizatorów

- Specyfiką tej gry jest wplecenie pomiędzy zadania sprawnościowe, logiczne oraz zręcznościowe fabuły. Forma ta zapewnia niepowtarzalność na rynku tego rodzaju imprez, jednocześnie pozwala na wciągnięcie uczestnika w wir przygody, a uczestnik utożsamia się z bohaterem i wątkiem gry - mówi phm. Marek Kol z ZHP w Bytomiu, jeden z organizatorów gry. - Noc Szakala to przezwyciężenie swoich słabości i strachu. To 24 godziny bez snu i do pokonania kilkadziesiąt kilometrów na nogach, dlatego bardzo cieszy nas tak duże zainteresowanie naszą grą nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jak co roku będzie ciekawie, intrygująco i przede wszystkim tajemniczo. Przygotowaliśmy wiele interesujących zagadek oraz zadań, które będą musieli wykonać uczestnicy gry - dodaje Marek Kol.

Plakat

Pierwsza edycja gry terenowej „Noc Szakala” odbyła się w 2002 roku a wzięli w niej udział harcerze z bytomskiego hufca ZHP. W kolejnych edycjach wydarzenia nie tylko rozszerzano jej zakres, ale również liczba uczestników się zwiększała. Warto dodać, że w 2004 roku uczestniczy poszukiwali bursztynowej komnaty, a w kolejnych latach skarbu templariuszy, tajemniczego manuskryptu, artefaktów zaginionych z Muzeum Górnośląskiego oraz skarbów z szybu południowego dawnej KWK „Miechowice”.

Przsypomnijmy, że gry przygodowe to gratka dla poszukiwaczy przygód i dobrej zabawy, a jedną z najpopularniejszych w naszym mieście jest gra „Noc Szakala”, której początki sięgają 2001 roku, kiedy organizatorzy wpadli na pomysł stworzenia gry na podstawie książki Fredericka Forsytha „Dzień Szakala”.

Jakie niespodzianki i tajemnice czekają na uczestników tegorocznej edycji gry terenowej „Noc Szakala” przekonamy się już w kwietniu. Atrakcji jak zapowiadają organizatorzy z pewnością nie zabraknie…