Zakończyła się jedna z największych w Polsce imprez modelarskich, która od wielu lat przyciąga miłośników modelarstwa nie tylko z naszego kraju, ale również z wielu krajów europejskich. W Bytomiu - Szombierkach podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego wzięło udział prawie 350 wystawców z Polski, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier oraz Szwecji. Na zakończenie dwudniowej imprezy w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach nagrodzono najlepsze modele wystawione podczas Festiwalu.

Festiwal modelarski w Bytomiu za nami. Wśród modeli dominowała tematyka militarna - fot. Tomasz Sanecki

Modele to dla nich pasja

Mogą być z polistyrenu, kolorowych metali, żywicy czy drewna, wykonane technikami, jakie wykorzystuje się w jubilerstwie, elektronice, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Mowa o modelach, które zobaczyliśmy w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego. Warto podkreślić, że konstruowanie, dopasowywanie i klejenie to wielka pasja modelarzy. Każdego dnia potrafią spędzić wiele godzin nad modelem, by później pokazać go światu np. podczas bytomskiego konkursu, który co roku gromadzi fanów modelarstwa z Polski i zagranicy.

Impreza ma co roku charakter otwarty, to znaczy, że każdy może wystawić swój model (po wcześniejszej rejestracji) albo po prostu przyjść i pooglądać wystawione prace. Dla modelarzy co roku jest to okazja, aby poznać się osobiście, podyskutować o swojej pasji i wymienić poglądy. Oczywiście festiwal to konkursy, więc jest tez rywalizacja i pewne emocje.

W niedzielę 26 marca, podczas drugiego dnia imprezy, nagrodzono najlepsze modele w różnych kategoriach

Dla zwiedzających z kolei jest to okazja, aby ciekawie spędzić czas oglądając modele lotnicze, pancerne, dioramy, figurki itd. Bytomski Festiwal to również pasjonująca lekcja historii i techniki na żywo, okazja do pooglądania grup rekonstrukcyjnych, poznania dorobku klubów modelarskich, porozmawiania z modelarzami a w końcu do zakupienie swojego pierwszego modelu.

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego odbywają się także dwa memoriały upamiętniające w szczególny sposób osoby związane z Bytomiem. Są to memoriał im. Edwarda Boniego i płk Jana Białego.

Warto dodać, że dzisiaj w niedzielę 26 marca, podczas drugiego dnia imprezy, nagrodzono najlepsze modele w różnych kategoriach. Wyróżnieni modelarze odebrali nagrody, puchary oraz dyplomy z rąk prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który objął patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Modelarskim, a także m.in. bytomskich radnych - Krzysztofa Gajowiaka i Piotra Buli oraz dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, dr. Andrzeja Sznajdera i dyrektora MDK 2 w Bytomiu - Karbiu Joanny Prus-Kaczkowskiej.

Podczas finału imprezy przedstawiciel Ukraińskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych ufundował symboliczną nagrodę - fragment zestrzelonego nad Ukrainą rosyjskiego samolotu SU.

Memoriał Edwarda Boni - Grand Prix festiwalu

Edward Boni urodził się w 1931 we Lwowie, gdzie przeżył II wojnę światową i po jej zakończeniu, w ramach tzw. repatriacji, jako 12-letni chłopiec przyjechał z rodzicami do Bytomia. Na stałe związał się z tym miastem i Śląskiem, spędził w nim całe życie. Jako dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, na Śląsku i Zagłębiu był osobą publiczną. Jego wielką pasją było modelarstwo redukcyjne, które aktywnie przez całe życie promował. Memoriał organizowany jest od 2005 roku w uznaniu zasług Edwarda Boni dla polskiego modelarstwa redukcyjnego.

Festiwal modelarski za nami (1) Festiwal modelarski za nami (1)
10

Festiwal modelarski za nami

Festiwal modelarski za nami (2)
Festiwal modelarski za nami (3)
Festiwal modelarski za nami (4)
Festiwal modelarski za nami (5)
Festiwal modelarski za nami (6)
Festiwal modelarski za nami (7)
Festiwal modelarski za nami (8)
Festiwal modelarski za nami (9)
Festiwal modelarski za nami (10)

Memoriał pamięci płk Jana Białego

Drugi memoriał poświęcony jest pamięci płk Jana Białego, uczestnika trzech wojen - I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Jan Biały był pilotem, cichociemnym oraz powstańcem warszawskim. Pułkownik Jan Biały to postać niezwykła - bohater i patriota, urodzony w Krakowie, po wojnie aż do śmierci mieszkaniec Bytomia. Od 2013 organizowany jest memoriał Jego imienia - za najciekawszy model samolotu związany z osobą płk. Białego.