Już po raz kolejny w Teatrze Rozbark odbędzie się Otwarta Konferencja Ekologiczna. Mottem tegorocznej edycji jest Natura miasta, dlatego nie zabraknie tematów związanych z przyrodą naszego regionu, która właśnie tu, na terenach przekształconych przez człowieka jak nigdzie indziej, pokazuje swoją siłę. 26 maja od 9.00 do 14.00, oprócz wykładów, które przygotują eksperci z zakresu ochrony środowiska, socjologii i edukacji ekologicznej, odbędą się m.in. ekotargi, plener malarski, warsztaty pszczelarskie i wiele innych.
- Celem naszej konferencji jest pokazanie uczestnikom, jak ważną rolę odgrywa przyroda w mieście i jak wpływa na nasze życie. Zaprosiliśmy przyrodników, architektów krajobrazu, socjologów i edukatorów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą - mówi Teresa Bryś-Szczygieł, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.
Wykłady i wystawy
W programie wydarzenia znalazły się wykłady ekspertów, m.in. dr hab. prof. Magdaleny Szpunar, która zaprezentuje wykład „Nieobecność roślin w humanistyce. O potrzebie Plant Studies, symbolice drzew i lasu oraz ich terapeutycznych właściwościach”, a także prof. dr hab. Adama Rostańskiego, który przedstawi formy prawne ochrony przyrody w Bytomiu. Z kolei o wyzwaniach socjologicznych w kontekście miasta przyjaznego ludziom opowie dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska.
Czym jest czwarta przyroda
Czwarta przyroda - termin ukuty przez niemieckiego naukowca prof. Ingo Kowarika oznaczający roślinność rozwijającą się samoistnie, w sposób niekontrolowany, bez ingerencji człowieka na opuszczonych, nawet najbardziej zniszczonych terenach.
To także tytuł książki Kaspra Jakubowskiego z krakowskiej Fundacji Dzieci w Naturę, który podczas konferencji przedstawi wykład „Nieużytki, sukcesja i piękno czwartej przyrody”. Temat szczególnie aktualny w odniesieniu do ostatnich doniesień w sprawie planów ingerencji w Żabie Doły.
Tropiciele przyrody
Tego dnia na dzieci i młodzież czekają ciekawe warsztaty i spotkania, w tym z przyrodnikiem i fotografem przyrody Arkadiuszem Makowskim, który opowie o życiu w Dolinie Górnej Bytomki. Z kolei wyprawę po byłej kopalni KWK Rozbark poprowadzi miłośnik tradycji rozbarskiej Zdzisław Grębowski.
Edukatorzy firmy FCC Polska Sp. z o.o., którzy oprowadzą zainteresowanych po Recyklingowej Ścieżce Edukacyjnej, na której dowiedzą się, ile razy można poddać recyklingowi tworzywa sztuczne, co to jest RDF, z ilu butelek PET można wyprodukować polar.
Eko-artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży
Wśród imprez towarzyszących nie zabraknie Sztandu Rozmajtości, gier i zabaw dla dzieci, pleneru malarskiego, a także eko-artystycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Spełniamy Dziecięce Marzenia. Na interaktywnym stoisku Pszczoła w mieście, pszczelarze przybliżać będą ciekawostki z życia pszczół i pszczelarskiego fachu.
Wstęp jest wolny, lecz na część wydarzeń obowiązują zapisy. Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Mariusza Wołosza Prezydenta Miasta Bytomia oraz Gabriela Tobora Burmistrza Miasta Radzionkowa, a jej organizatorami jest Urząd Miejski w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.