Z okazji „Miechowickiej Nocy Muzeów”, która przyciągnęła setki turystów, powstał folder promujący najpiękniejsze historyczne miejsca w tej dzielnicy Bytomia. Znalazły się w nim nie tylko informacje o zrewitalizowanym Pałacu w Miechowicach i Zabytkowym Zespole Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ale również kościołach pw. św. Krzyża i Bożego Ciała oraz cieszącym się zainteresowaniem, zwłaszcza wśród miłośników militariów, schronie w Miechowicach.
- W ramach tegorocznej „Miechowickiej Nocy Muzeów” wspólnie chcieliśmy wydać jeden folder promujący wszystkie miejsca, które można było odwiedzić 13 maja. Udało się nam pozyskać dofinansowanie z Miasta Bytom, a w jego stworzenie zaangażowaliśmy wiele osób związanych z obiektami, które można oglądać w Miechowicach - mówi Monika Cieślar z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, koordynatorka projektu, w ramach którego została wydana publikacja. - Dzięki temu powstał ciekawy folder, który z pewnością nie tylko zainteresuje turystów odwiedzających Miechowice, ale ułatwi poruszanie się po historycznych obiektach - dodaje Monika Cieślar.
Co znajdziemy w folderze promującym Miechowice?
Pałac w Miechowicach, Zabytkowy Zespół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, kościoły pw. św. Krzyża i Bożego Ciała oraz schron w Miechowicach. Te pięć obiektów znajdziemy w folderze promującym największe atrakcje w Bytomiu - Miechowicach. Z folderu dowiemy się nie tylko o ciekawej historii Pałacu w Miechowicach, który był jedną z najpiękniejszych rezydencji Tiele-Wincklerów, ale również tragicznej nocy sylwestrowej z 1954 na 1955 roku, kiedy pałac został wysadzony przez saperów Ludowego Wojska Polskiego. Z kolei pisząc o Zabytkowym Zespole Parafii Ewangelicko - Augsburskiej autorzy pokrótce przedstawili historię najważniejszych obiektów znajdujących się przy ul. Matki Ewy, czyli: Ostoi Pokoju, Ciszy Syjonu, Muzeum Domek Matki Ewy oraz neogotyckiego kościoła z 1898 roku.
Cenne informacje mieszkańcy oraz turyści znajdą w folderze również o kościele pw. św. Krzyża, w którym znajdują się krypty Domesów i Tiele-Wincklerów oraz kościele pw. Bożego Ciała, zbudowanym w czasach trwania Wielkiej Wojny między 1914 a 1917 rokiem według projektu architekta Teodora Ehla.
Z kolei dla miłośników militariów w folderze promocyjnym znalazła się także informacja o pochodzącym z okresu II wojny światowej przeciwlotniczym schronie typu LS-Deckungsgraben. O jego odkryciu w 2015 pisały polskie i zagraniczne media. Jego długość to około 100 metrów długości, jednak na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 50 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 rokiem i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze. Jego rewitalizacja trwała czternaście miesięcy, a po jego otwarciu w czerwcu 2016 roku stał się on od razu jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Bytomiu - Miechowicach.
W folderze znajdziemy również mapę prezentującą położenie wszystkich obiektów, która z pewnością ułatwi poruszanie się po Miechowicach i odwiedzenie najpiękniejszych miejsc w tej dzielnicy naszego miasta.
Poznaj historyczne miejsca w Miechowicach
Gdzie można znaleźć folder promujący Miechowice?
Folder promujący Miechowice dostępny jest nie tylko na terenie Pałacu w Miechowicach przy ul. Dzierżonia, Parafii Ewangelicko - Augsburskiej przy ul. Matki Ewy, miechowickich kościołach i w schronie przy ul. Stolarzowickiej, ale również w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 oraz gmachu Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2.
Zapraszamy turystów do odwiedzenia najpiękniejszych historycznych miejsc w Miechowicach, gdzie organizowane są liczne imprezy i wydarzenia przybliżające historię i kulturę Bytomia. Jedną z najbliższych imprez będzie 20 maja w Pałacu w Miechowicach „Światowy Dzień Pszczół”, podczas którego będzie można nie tylko zwiedzić pasiekę, ale również wykonać świecie odlane z wosku oraz zakupić produkty pszczele wyprodukowane przez bytomskich pszczelarzy.
Powstanie folderu było możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach zadań publicznych Miasta Bytomia w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.