Jaką rolę pełnią w naszym życiu pszczoły? Dlaczego są najlepszym przyjacielem człowieka? Czy można samemu założyć pasiekę? Na te i inne pytania bytomianie poznali odpowiedzi podczas obchodzonego dzisiaj 20 maja w Pałacu w Miechowicach Światowego Dnia Pszczół. Podczas wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy nie tylko można było zwiedzić pasiekę i poznać pszczelą rodzinę, ale również wziąć udział w warsztatach oraz zakupić pszczele produkty.
- Światowy Dzień Pszczół obchodzimy na całym świecie od 2018 roku. Jego celem jest nie tylko podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności, ale zwrócenie także uwagi na zagrożenia dla nich - mówi Katarzyna Michalska, kierowniczka Pałacu w Miechowicach. - Ten dzień świętowaliśmu w Pałacu w Miechowicach, a była ku temu okazja, bowiem pałac znajduje się przy ul. Jana Dzierżonia, który nazywany jest „Śląskim władcą pszczół” - podkreśla Katarzyna Michalska.
Zwiedzanie pasieki, warsztaty oraz stoisko z produktami pszczelimi
Teren pasieki jest na co dzień dostępny dla niewielu osób. Tym razem jednak z okazji Światowego Dnia Pszczół bytomianie mogli odwiedzić pasiekę przy ul. Łaszczyka w Bytomiu - Miechowicach, gdzie nie tylko poznali pszczelą rodzinę, ale pod okiem zawodowego pszczelarza Ignacego Przywary poznali rolę pszczół w życiu człowieka, tajniki produkcji miodu oraz zasady prowadzenia pasieki.
Z kolei w Pałacu Miechowicach dla mieszkańców oraz turystów organizatorzy wydarzenia przygotowali kolejne atrakcje, między innymi: warsztaty, zabawy kreatywne dla dzieci oraz stoisko z miodami i produktami pszczelimi. Jedną z atrakcji była również wyjątkowa wystawa „Fantystyczne Królestwo Pszczół” złożoną z ilustracji Justyny Kierat, którą można było oglądać tylko dzisiaj z okazji Świątowego Dnia Pszczół.
Podczas warsztatów zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zbudować model ula, odlać świece z prawdziwego pszczelego wosku oraz porozmawiać o tym, co sadzić wokół nas, by stołówki zapylaczy były pełne przez cały sezon. Dla uczestników organizatorzy przygotowali także niespodzianki ufundowane przez Urząd Miejski w Bytomiu.
W trakcie pszczelego pikniku dostępne było również stoisko z miodem i produktami pszczelimi. Co prawda na tegoroczny miód jest jeszcze za wcześnie, ale bytomscy pszczelarzy przywieźli ze sobą swoje niezwykłe ubiegłoroczne zbiory. Poszukiwacze pyłku, propolisu, pierzgi czy odsklepin również nie byli zawiedzeni.
Warto dodać, że podczas dzisiejszego wydarzenia poznaliśmy również postać i rolę Jana Dzierżonia, znanego jako „Śląski władca pszczół”.
Kim był „Śląski władca pszczół”?
Jan Dzierżon, bo o nim mowa urodził się w 1811 roku. Do historii przeszedł jako człowiek, który zrewolucjonizował hodowlę pszczół. Od 1830 roku był studentem teologii na Uniwersytecie Wrocławskim a po święceniach został proboszczem w Karłowicach na Śląsku. Tam zajął się pszczelarstwem. Jak się okazało miał do tego dar. Nie tylko odkrył, że pszczoły rozmnażają się na zasadzie partenogenezy, czyli dzieworództwa, ale również skonstruował używany do dziś model ula z wyjmowanymi ramkami na plastry.
- Jan Dzierżon znany był w całych Niemczech w XIX wieku, jednak jego odkrycia spowodowały, że wkrótce cały świat dowiedział się o śląskim pszczelarzu. Mówi się, że to właśnie Dzierżon uruchomił ule - mówi Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy.
Prekursor współczesnego pszczelarstwa dożył sędziwego wieku. Jan Dzierżon zmarł w 1906 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek naukowy dotyczący pszczelarstwa, z którego do dziś korzystają pszczelarze na całym świecie.
Jan Dzierżon - Śląski władca pszczół
Zdjęcia:
Pfarrer Dr. Johannes Dzierzon - pastor Jan Dzierżon der O/S. Bienenzüchter, źródło: G 455_1/200 III, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna;
Pfarrer Dr. Johannes Dzierzon, der O/S. Bienenzüchter. Geburtshaus in Lowkowitz - pastor Jan Dzierżon, pszczelarz. Miejsce urodzenia w Lowkowitz, źródło: G 455_1/199 III, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna;
Pfarrer Dr. Johannes Dzierzon, der O/S. Bienenzüchter. Bienenpavillon - pastor Jan Dzierżon, pszczelarz, pawilon pszczeli, źródło: G 455_1/202 III, Śląska Biblioteka Cyfrowa, Domena publiczna.
Pasjonaci powołali Stowarzyszenie
W 2021 roku grupa pasjonatów pszczelarstwa powołała Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy. Ich celem jest nie tylko pozyskiwanie miodu i produkcja wyrobów pszczelich, ale również wsparcie leczenia systemowego pszczół, zapobieganie przepszczeleniu terenu, czyli system rejestracji pasiek w Urzędzie Miejskim, zadbanie o bazę pożytkową - obsianie terenu o powierzchni 2850 mkw w ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne oraz opieka nad pasieką miejską w Bytomiu i prowadzenie w niej zajęć dla początkujących pszczelarzy w 2022 roku.
Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy obok Pałacu w Miechowicach i Miasta Bytom było jednym z głównych organizatorów Światowego Dnia Pszczół w Bytomiu. Wydarzenie wsparły również: Schronisko dla Bezoańskich Zwierząt w Bytomiu, Niepubliczne Przedszkole i Żłobki „TIKA” w Bytomiu oraz Lubiteka - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu.
Dlaczego ustanowiono Światowy Dzień Pszczół?
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony jest od 2018 roku i został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających - przede wszystkim pszczół - jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len).
Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.