Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 na stałe wpisał się w panoramę Karbia. Od 1953 roku w placówce uczniowie i młodzież rozwijają zainteresowania artystyczne, kulturalne, naukowe oraz aktywnie spędzają wolny czas.

W środę, 31 maja z okazji okrągłego jubileuszu na terenie ogrodu MDK nr 2 odbył się Plenerowy Festyn Środowiskowy. W środę w Bytomiu-Karbiu było wesoło i kolorowo. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i sportowe, wzięli udział w warsztatach ceramicznych i rękodzieła. W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras.

MDK nr 2, czyli placówka z historią

Historia Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 Dzieje MDK nr 2 w Bytomiu rozpoczęły się w 1953 roku, kiedy na terenie dzisiejszej placówki powstał ogródek jordanowski. Jego idea polegała na stworzeniu przestrzeni wypoczynku i rozrywki oraz warunków sprzyjających rozwojowi dzieci. Do dzisiaj wielu mieszkańców dzielnicy, MDK określa jako Jordan. W 1964 roku ogródek jordanowski został przekształcony w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2. W 1967 roku w DKDiM założono legendarny Klub Sobotnich Przyjaciół adresowany do młodzieży w wieku 14-18 lat. Tradycją Klubu Sobotnich Przyjaciół były coroczne bale karnawałowe nazywane Balami Gałganiarzy. W latach 60. powstał również m.in. Teatr Propozycji oraz kabaret „Słonecznik”. W 1974 roku Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przekształcono w Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, gdzie rozpoczął działalność m.in. Zespół Estradowy „Jordany” i Zespół Pieśni i Tańca „ Karb”. W latach 90. placówka m.in. organizowała turniej siatkówki o Puchar Dyrektora MDK nr 2 oraz święto pieczonego ziemniaka.

Modele redukcyjne i zajęcia wokalne

Obecnie w MDK nr 2 działa dziesięć pracowni: plastyczna, rękodzieła artystycznego, edukacji muzycznej, wokalna, edukacji europejskiej, edukacyjna, informatyczna, sportowa,
techniczna, taneczna oraz działają 82 koła zainteresowań. W zajęciach bierze udział 1330 osób. MDK nr 2 jest również organizatorem prestiżowych wydarzeń, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego, największej imprezy tego typu w Polsce i drugiej w Europie, zawodów Oyama karate „O nagrodę bytomskiego górnika” oraz konkursu wokalnego „Motyw miłości w piosence polskiej”.

MDK nr 2, obecnie kierowany przez dyrektor Joannę Prus- Kaczkowską, jest ważnym ośrodkiem życia artystycznego i kulturalnego w Bytomiu.