Wisława Szymborska, polska noblistka, jedna z najbardziej znanych Polek na świecie jest patronką 2023 roku. A to wszystko z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy jej urodzin. W listopadzie 2022 roku uchwałę w tej sprawie podjął Senat Rzeczypospolitej Polskiej, który upamiętnił w ten sposób jedną z najwybitnijszych polskich poetek. Z tej okazji w naszym kraju odbywają się uroczystości, happeningi oraz wydarzenia nawiązujące do twórczości Szymborskiej. Wśród miast, które aktywnie włączyły się w obchody był Bytom, gdzie 30 czerwca na Rynku mieszkańcy mogli poznać biografię i twórczość poetki oraz zobaczyć pokonkrusową wystawę poświęconą noblistce.
Podczas piątkowego wydarzenia na bytomskim Rynku, którego organizatorem była senator RP Halina Bieda oraz Galeria Stalowe Anioły nie zabrakło konkursów poświęconych naszej noblistce, wystawy wyklejanek, którego tematem była polska poetka oraz przypomniano postać Szymborskiej. Warto dodać, że prace w konkursie zorganizowanym z okazji Roku Wisławy Szymborskiej oceniało jury w składzie: Halina Bieda, Katarzyna Michalska, Tomasz Nowak, Jakub Pszoniak oraz Magdalena Wichrowska. Najlepsze prace zostały nagrodzone upomninkami ufundowanymi przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza i przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Michała Staniszewskiego.
W wydarzenie aktywnie włączyli się oprócz senator RP Haliny Biedy, również bytomscy radni Rady Miejskiej - Joanna Stępień i Maria Żyła, poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski oraz przedstawiciele bytomskich placówek kulturalnych.
Partnerem wydarzenia „Rok Szymborskiej w Bytomiu” była Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, a impreza znajduje się wśród kilkudziesięciu wydarzeń w całym kraju poświęconym naszej noblisce.
Bytomianie uczcili polską noblistkę
Ciekawostki związane z polską noblistką
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Od 1929 roku mieszkała w Krakowie, gdzie w latach 1945 - 1948 studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poetka debiutowała w marcu 1945 roku wierszem „Szukam słowa”, który ukazał się w dodatku do „Dziennika Polskiego”. W latach 1953-1981 pracowała w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie prowadziła dział poezji i stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe”.
Wisława Szymborska wydała 13 tomów wierszy, a jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Warto dodać, że Szymborska przekładała także poezję na niemiecki i francuski, a jej twórczość została doceniona w kraju i za granicą. W 1991 roku otrzymała Nagrodę im. Goethego, w 1995 roku była laureatką Nagrody Herdera oraz otrzymała tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Poznańskim.
W 1996 roku Szymborska otrzymała najważniejsze wyróżnienie i nagrodę, czyli Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, najważniejsze wyróżnienie przyznawane ludziom pióra. W 2001 roku została członkinią honorową American Academy of Arts and Letters, z kolei w 2011 roku uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.
Z Wisławą Szymborską wiąże się ciekawa anegdota związane z naszym miastem... Szymborska bowiem, gdy otrzymała Nagrodę Nobla została poproszona przez dziennikarzy, aby wskazała zwycięzcę zbliżającego się mundialu. Polska poetka odpowiedziała wówczas, że „Odkąd Szombierki Bytom wypadły z pierwszej ligi, nie interesuję się futbolem”... Ten cytat na stałe zapadł w pamięci wielu osobom związanym z polską poetką, która miała poczucie humoru.
Polska noblistka zmarła w Krakowie 1 lutego 2012 roku.