Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji popularyzującej czytelnictwo i promowanie dzieł polskich pisarzy, w ramach której w tym roku czytano jedną z najbardziej znanych powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W akcję aktywnie włączyło się nasze miasto i Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, a udział w niej wzięli m.in. zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras oraz przedstawiciele bytomskich instytucji kultury oraz artyści.
Narodowe Czytanie w 2023 roku to już 12. edycja tego wydarzenia, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą. Do tej pory w ramach Narodowego Czytania prezentowane były między innymi dzieła Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego oraz Gabrieli Zapolskiej.
Podczas Narodowego Czytania w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu oprócz wspólnego czytania dzieła Elizy Orzeszkowej, młodzi bytomianie przygotowali inscenizację w postaci choreografii przeplatanej narracją aktorów, jak również można było zobaczyć wystawę nawiązującą do twórczości polskiej pisarki.
Najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to najbardziej znana powieść polskiej pisarki. Powstawała w latach 1886 - 1887, zaś w formie książkowej ukazała się w 1888 roku. W czasach II Rzeczypospolitej powieścią Orzeszkowej zainteresowało się kino, jednak ze względu na wybuch II wojny światowej ekranizacja książki zaginęła. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku nakręcono film na podstawie książki „Nad Niemnem”, który opowiadał losy rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów połączonych wspólną historią i nawiązujący do powstania styczniowego.
Powieść „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego z 1863 roku, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.