Do Bytomia zjechali już zawodnicy, którzy w sobotę /15 września/ wyjadą na lód podczas charytatywnego meczu Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich z drużyną TVN24. Zanim sportowe emocje rozgrzeją lodowisko przy Pułaskiego, zaprosiliśmy gości na niespieszny spacer po Bytomiu.
Mieszkańcom innych części kraju, Bytom wciąż kojarzy się wyłącznie z poprzemysłowym krajobrazem, gdzie dominują kominy, kopalniane szyby albo ich ruiny. Ale nie raz przekonaliśmy się o tym, że wystarczy krótki pobyt, by pokazać gościom zupełnie inne oblicze miasta. Nie inaczej było podczas sobotniej krótkiej wycieczki po dynamicznie zmieniającym się Bytomiu.
Wzięli w nim udział: pomysłodawca i założyciel Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich Mariusz Gabrek, tancerz Jan Kliment, satyryk i kabareciarz Adam Grzanka, aktor Mateusz Dewera, aktorka Julka Wróblewska oraz sędzia hokejowy Waldemar Kupiec.
Na trasie spaceru, który poprowadziła Teresa Ebis, bytomska blogerka i instagramerka, pasjonatka bytomskiej architektury, nie zabrakło zrewitalizowanego zabytkowego budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy Powstańców Warszawskich - jedynego na Śląsku mieszczańskiego budynku, zachowanego w całości z tak wieloma oryginalnymi elementami.
Artyści i dziennikarze TVN mieli też okazję przespacerować się wyremontowaną ul. Dworcową, podziwiać odnowione kamienice i wysłuchać bytomskiej legendy o Świetliku.
Wraz z gośćmi zajrzeliśmy także do neorenesansowego gmachu Sądu Rejonowego z jego krużgankowym dziedzińcem, gdzie wysłuchaliśmy historii o górnośląskim Janosiku Karolu Pistulce, co zabierał bogatym, a dawał biedym.
Goście przespacerowali się też jedną z najwęższych i najstarszych uliczek miasta - ul. Zaułek. Krótkie oprowadzenie po mieście zwieńczyły warsztaty u Sandry Michalak, właścicielki butiku i pracowni świec Frelle przy ul. Gliwickiej.
Warsztaty tworzenia świec we Frelli