Zmieniaj świat na zielono w SPS 40, Rój pomysłów w SP 28 i Laboratorium marzeń w Technikum nr 4, to zwycięskie projekty trzech bytomskich szkół, które w ramach dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doczekały się nowoczesnych zielonych pracowni.

W otwarciu nowych pracowni wzięli udział m. in. zastępca prezydenta Adam Fras, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Mariusz Janas oraz dyrektorzy i grono pedagogiczne trzech bytomskich szkół.

Zadaniem szkół, które wzięły udział w konkursie było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych.

Jury brało pod uwagę m.in. kreatywność w sposobie zagospodarowania pracowni, a tej z pewnością nie brakowało twórcom bytomskich projektów.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 155 zgłoszeń, a 100 z nich uzyskało dofinansowanie w formie dotacji. Wśród nich znalazło się Technikum nr 4, które na nowoczesną pracownię zaadaptowało jedną z sal lekcyjnych.

- Jestem przekonany, że w nowych, dobrze wyposażonych pomieszczeniach lekcje przyrody, biologii czy geografii będą atrakcyjniejsze. Gratuluję pomysłodawcom i życzę owocnej pracy oraz niegasnącej ciekawości w odkrywaniu świata nauki - mówił Adam Fras podczas uroczystego otwarcia nowych pracowni.

Laboratorium marzeń

- W ramach inwestycji pracownia została wyremontowana, wyposażona m.in. w nowe meble, pomoce dydaktyczne, jakie jak mikroskopy, interaktywną tablicę czy modele anatomiczne budowy człowieka - mówi Beata Kołodziejczyk, dyrektorka Technikum nr 4.

Do trzech razy sztuka

Z nowej pracowni cieszą się też uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 40 przy ul. Orląt Lwowskich, która została nagrodzona za projekt Zmieniaj świat na zielono.

- To było nasze trzecie podejście do konkursu i udało się. Pracownia jest znakomicie wyposażona. Dzięki dofinansowaniu zakupiliśmy meble i materiały dydaktyczne dostosowane do potrzeb naszych uczniów - mówi Romualda Procek, dyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 40.

Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (7) Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (7)
8

Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40

Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (1)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (2)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (3)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (4)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (5)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (6)
Otwarcie Zielonej Pracowni w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 40 (8)

Rój pomysłów na ciekawą lekcję

Rój pomysłów - doświadczamy, działamy i myślimy ekologicznie”, to z kolei projekt przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 28. Pracownia łagiewnickiej szkoły została doposażona m.in. w nowy laptop o odpowiednich parametrach, monitor interaktywny, nowoczesne mikroskopy oraz wiele innych pomocy dydaktycznych, dzięki którym lekcje przyrody czy biologii są ciekawsze.

- Nasza nowa pracownia jest jak spod igły, bowiem nowe są nie tylko meble i pomoce naukowe, ale też całe pomieszczenie, które wyremontowali pracownicy naszej szkoły - mówi Danuta Zemela, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 38.

Każda ze szkół otrzymała dotację w wysokości 48 tys. zł.