Koksownie z ulgą pożegnały 2023 r. bo sytuacja w branży nie jest różowa: europejski przemysł dopadł kryzys, hutnictwo kuleje, zapotrzebowanie na koks spada, podaż rośnie, ceny maleją. Sytuacja szczególnie dotyka duże koksownie, które produkują koks wielkopiecowy. Te ograniczyły produkcję do 30 proc. swoich mocy. Ale nie najmniejsza w Polsce Koksownia Bytom.
- Mamy swoją niszę, bo produkujemy koks o specyficznym składzie chemicznym dostosowanym do potrzeb klientów - przekonuje Rafał Szostok, prezes zarządu Koksowni Bytom Sp. z o.o. Funkcjonując w luce, która wymaga dużej elastyczności Koksownia Bytom nie musiała ograniczać produkcji w 2023 r. Co więcej, moc produkcyjna zakładu z Bytomia wzrosła, wraz z zakończeniem remontu baterii koksowniczej. - Jej obecna wydajność to do 20 tys. ton koksu miesięcznie. Dla porównania, w 2021 roku maksymalna wydajność wynosiła 10 tys. ton koksu miesięcznie - mówi Rafał Szostok.
Spróbowali koksu, wrócili po więcej
Pod koniec 2022 roku, w dobie problemów z dostępnością węgla, Koksownia Bytom promowała sprzedaż drobnicową.
- Sprzedaż produktów z gamy Super Koks kształtowała się na stosunkowo wysokim poziomie w okresie grzewczym - od stycznia do kwietnia 2023 roku. Mimo znacznego wzrostu dostępności węgla w aktualnym sezonie grzewczym, duża część klientów, którzy zdecydowali się ogrzewać swoje domy koksem na przełomie 2022 i 2023 roku wróciła po Super Koks na przełomie 2023 i 2024 roku - mówi Radosław Tumielewicz, dyrektor zarządzający Koksownią Bytom.
Ważna Strefa i kogeneracja
W 2024 roku, jak cała branża, Koksownia Bytom wyczekuje zmiany trendu na rynku, pobudzenia gospodarczego. Przed zakładem kolejne wyzwanie remontowe - remont komór, który odbywa się co 15 lat oraz dalsze prace nad utworzeniem Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej opartej na tańszej energii pozyskiwanej w procesie kogeneracji z gazu koksowniczego. 2024 to także kolejny rok funkcjonowania pierwszego w Polsce Muzeum Koksownictwa. W minionym roku instytucja po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów” udostępniając zwiedzającym obiekt siłowni dawnej Huty Bobrek. Powstały także pierwsze wizualizacje budynku siłowni po rewitalizacji.
Zakład odpowiedzialny społecznie
Koksownia Bytom niezmiennie włącza się w życie lokalnej społeczności, sponsorując święto miasta i drużynę koszykarskiej Polonii Bytom, a także wspierając działania Fundacji Petralana, która wyrasta na jedną z czołowych organizacji charytatywnych w województwie śląskim.