Wady i zalety wentylacji mechanicznej. Czy opłaca się nią zainteresować w 2024 roku?

Systemy wentylacji mechanicznej – z uwagi na zdecydowanie lepszą efektywność wymiany powietrza w obiektach z jednoczesna możliwością zdecydowanej poprawy jakości powietrza we wnętrzach – są systemami, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Jakie są wady i zalety korzystania z wentylacji mechanicznej? Czy korzystanie z wentylacji zasilanej elektrycznie jest opłacalna inwestycją – w szczególności w czasach znacznego wzrostu cen energii elektrycznej?

Wentylacja mechaniczna – charakterystyka działanie

Wentylacja mechaniczna to system wymiany powietrza między pomieszczeniami wewnątrz obiektu a otoczeniem, który wykorzystuje do swojego funkcjonowania energię elektryczną, zasilającą m.in. wentylatory, napędzające powietrze. Oprócz tego umożliwia również odzysk ciepła – tzw. rekuperacja Szczecin – daje wówczas możliwość ogrzania wstępnego powietrza wtłaczanego do obiektu, dzięki czemu ograniczone zostają koszty podnoszenia jego temperatury do temperatury, jaka ma zostać osiągnięta w pomieszczeniu.

Rekuperacja – koszty instalacji i eksploatacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła składa się z systemu kanałów wentylacyjnych oraz jednostki centralnej – rekuperatora – który odpowiada za przechwytywanie energii cieplnej z powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazywania go powietrzu wtłaczanemu. Rekuperator stanowi główny koszt instalacji, jego zasilanie to z kolei główny koszt eksploatacyjny systemu. Oprócz tego do kosztów związanych z założeniem i funkcjonowaniem wentylacji mechanicznej zaliczyć należy montaż systemu, naprawy – jeśli wykryte zostanie wadliwe działanie wentylacji, cykliczne przeglądy i czyszczenie wentylacji, czy wymianę filtrów, odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza dostającego się do wnętrza obiektu. Pomimo wszystkich wymienionych kosztów, rekuperacja uznawana jest za korzystny – pod wieloma – również ekonomicznymi – system wentylacji. Dlaczego?

Wentylacja mechaniczna – zalety rozwiązania

Rekuperacja jest systemem, który zapewnia szereg korzyści. Z ekonomicznego punkt widzenia zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania pomieszczeń. Redukcja ta – w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła – może sięgać nawet 95% dotychczasowych kosztów ogrzewania. Z uwagi na wciąż rosnące ceny zarówno energii elektrycznej, jak i konwencjonalnych pali, stanowiących źródło ogrzewania – koszty rekuperacji bardzo szybko się zwracają – dzięki oszczędnościom z wykorzystania systemu rekuperacji w okresie zimowym. Co więcej, rekuperacja w znaczący sposób zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, gwarantując docieranie do nich wysokiej jakości, czystego, przefiltrowanego powietrza. Ma to niebagatelny wpływ na samopoczucie, produktywności i stan zdrowia wszystkich osób , korzystających z pomieszczeń objętych wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Inwestycja w rekuperację – opłacalność montażu w 2024 roku

Wzrastające ceny energii elektrycznej oraz wysokie – w porównaniu z systemem wentylacji grawitacyjnej – koszty montażu i utrzymania rekuperacji – mogą zniechęcać do inwestycji w rekuperację. Niemniej jednak ogromne oszczędności, jakie uzyskać można korzystając z odzysku ciepła oraz wysokie dofinansowania do zakupu i montażu rekuperacji – zdecydowanie przemawiają za jej montażem. System rekuperacji jest bowiem uznawany za inwestycję termomodernizacyjną – niewątpliwie warto skorzystać z jeszcze dostępnych środków, celem ograniczenia kosztów inwestycyjnych oraz benefitów, jakie daje możliwośc odpisywanie kosztów zakupu rekuperacji od dochodów.

Wentylacja mechaniczna – jak zmaksymalizować korzyści z rekuperacji w 2024 roku?

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na opłacalność założenia rekuperacji w 2024 roku jest możliwość zapewnienia w całości jej zasilania z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej, która w nowoczesnym budownictwie jest niemalże standardem nowo budowanych nieruchomości. Czyni to rekuperacje darmowym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania do minimum. Zapewnienie wysokiego stopnia izolacyjności termicznej budynku i wykorzystanie rekuperacji może zatem sprawić, że koszty ogrzewania naszego domu będą niewiarygodnie niskie. A to wszystko dzięki jednej inwestycji, której większość kosztów można odzyskać.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to świetna inwestycja na 2024 - której zalety cieszyć będą każdego dnia przez wiele lat. Technologia pracy rekuperacji idealnie bowiem wpisuje się we współczesne trendy budowlane i prawne, czyniąc z niej wentylację niezwykle opłacalną.