Teatr lalek jako terapia w praktyce - warsztaty Marii Szejbal-Cytawy w szpitalu

2 min czytania
Teatr lalek jako terapia w praktyce - warsztaty Marii Szejbal-Cytawy w szpitalu

W Bytomiu do Dziennego Oddziału Psychiatrii zawitała postać znana z pracy z lalką i grupą — instruktorka, która zabiera uczestników w świat tworzenia i opowiadania. Warsztaty przyciągnęły uwagę pacjentów, bo tu praca twórcza łączy się z rehabilitacją emocji. To nie tylko rzemiosło – to próba odbudowy pewności siebie przez praktyczną aktywność.

Maria Szejbal-Cytawa jest teatrolożką i instruktorką teatralną, która od lat wykorzystuje sztukę teatru lalek w pracy z osobami w trudnej sytuacji życiowej. Przez 22 lata była związana z Teatrem Grodzkim w Bielsku-Białej, a od ponad 25 lat prowadzi warsztaty i projekty edukacyjno-terapeutyczne w kraju i za granicą. Współpracowała z nauczycielami, artystami oraz osobami z niepełnosprawnością i w kryzysie – także w ramach działalności Fundacji MagoVOX.

“Wierze, że sztuka może działać terapeutycznie. Nawet jeśli jest się głęboko doświadczonym przez los, to możliwość bycia twórczym i możliwość dzielenia się swoją twórczością z innymi pozwala przezwyciężyć to, co trudne i obezwładniające.”

Maria Szejbal-Cytawa

  • Warsztaty w Bytomiu jako przestrzeń do rozmowy
  • Oddział Dzienny Psychiatrii jako pracownia umiejętności

Warsztaty w Bytomiu jako przestrzeń do rozmowy

W trakcie zajęć prowadząca pokazuje, jak z prostych materiałów powstaje postać lalki, a następnie jak ją ożywić. Każdy uczestnik samodzielnie tworzy własną lalkę pod kierunkiem instruktorki, uczy się jej animacji, a potem pracuje w kilkuosobowych grupach nad krótkimi teatralnymi opowieściami. Zajęcia kończą się prezentacjami niewielkich widowisk lalkowych, które stają się punktem wspólnego doświadczenia i rozmowy.

Do inicjatywy włączył się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, gdzie warsztaty odbyły się dla pacjentów Dziennego Oddziału Psychiatrii. Taka forma pracy pozwala uczestnikom ćwiczyć komunikację, wyrażać emocje i zdobywać pewność siebie przez tworzenie i pokazanie efektu swojej pracy innym.

Oddział Dzienny Psychiatrii jako pracownia umiejętności

W Oddziale Dziennym Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu od lat stosuje się różne formy terapii zajęciowej. Pacjenci uczestniczą w warsztatach rzemiosła i terapii artystycznej, uczą się technik radzenia sobie ze stresem, biorą udział w treningach umiejętności społecznych i praktykach relaksacyjnych. Pobyt w oddziale zwykle trwa około trzech miesięcy, a zajęcia odbywają się kilka godzin dziennie, co ma wzmocnić gotowość do powrotu do codziennego życia z większą motywacją i odpornością.

Spotkania z instruktorką o międzynarodowym doświadczeniu były kolejnym sposobem rozszerzenia palety metod pracy terapeutycznej w placówce. Dla wielu pacjentów stworzenie lalki i pokazanie jej światu stało się nie tylko ćwiczeniem manualnym, ale i sposobem na nowy początek.

na podstawie: Szpital Bytom.

Autor: krystian