Don Giovanni Mozarta na 770-lecie Bytomia

Bytomskie obchody 770-lecia miasta zyskały wyjątkowy akcent w postaci premiery opery Don Giovanni” Mozarta, reżyserowanej przez Michała Znanieckiego. Wydarzenie to, wpisane w jubileuszowe uroczystości, zapowiada się jako prawdziwa uczta dla miłośników klasyki.
- Premiera Don Giovanni” Mozarta 8 czerwca w Operze Śląskiej.
- 305 darmowych wejściówek dla mieszkańców.
- Spotkanie z potomkami założyciela bytomskiego teatru 15 czerwca.
- Występ pod batutą Tomasza Tokarczyka.
Po sukcesie Makbeta”, Opera Śląska przedstawia kolejną premierę Don Giovanni” Mozarta. Spektakl ten, reżyserowany przez Michała Znanieckiego, znanego z innowacyjnych interpretacji klasycznych dzieł, będzie można zobaczyć już 8 czerwca. Inscenizacja ta łączy elementy komedii i dramatu, co sprawia, że od dnia swej premiery uchodzi za jedno z najwybitniejszych utworów Mozarta.
Don Giovanni” nie jest skomplikowaną historią i każdy ją zrozumie. Sztuka mówi o człowieku, a opera Mozarta jest uniwersalna może dziać się wszędzie, w jakimkolwiek czasie historycznym i to dobry tytuł, by pokazać go nowej publiczności tłumaczy Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy.
Premiera spektaklu jest współfinansowana przez gminę w ramach obchodów 770-lecia nadania praw miejskich miastu. Z tej okazji przygotowano także 305 bezpłatnych wejściówek. Zarezerwowaliśmy 305 bezpłatnych wejściówek. Chcemy w ten sposób wspólnie z mieszkańcami uczcić niezwykły jubileusz naszego miasta zaprasza prezydent Mariusz Wołosz.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne od środy, 5 czerwca, w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Na spektakl 14 i 15 czerwca przygotowano po 40 biletów. Na widzów, którzy chcieliby zobaczyć Don Giovanniego” 16 czerwca, czeka aż 225 darmowych wejściówek. Bilety będą wydawane na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy, maksymalnie po dwie wejściówki na osobę.
W obsadzie spektaklu znajdą się znakomici soliści, m.in.: Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel jako Don Giovanni; Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch jako Leporello; Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa jako Donna Elwira. Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod batutą Tomasza Tokarczyka.
Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, podczas konferencji prasowej podkreślił znaczenie tego wydarzenia: Cieszę się, że na mapie tego wspaniałego jubileuszu znalazła się także Opera Śląska i nasza najnowsza produkcja wieńcząca trudny, bo pierwszy po remoncie sezon artystyczny.
W ramach obchodów 770-lecia miasta, oprócz spektaklu, zaplanowano również spotkania o wielowymiarowym zasięgu. Jednym z nich będzie spotkanie z potomkami założyciela bytomskiego teatru Franza Landsbergera, które odbędzie się 15 czerwca.
Opera Śląska ponownie udowadnia, że klasyka może być ekscytująca i nowoczesna, nie tracąc swojego ponadczasowego uroku. Cieszę się z tej synergii z miastem, bo walczymy o to, aby opera była dostępna, spektakle czytelne i aby gościła tu nie tylko ta elitarna, starsza część publiczności, ale też młodzież i osoby, które nigdy dotąd nie miały okazji posłuchać opery mówi Michał Znaniecki.
Pozostałe terminy spektaklu to 9, 13, 14, 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne są w kasie Opery Śląskiej oraz na stronie internetowej opery.
Autor: krystian