Don Giovanni Mozarta na 770-lecie Bytomia
Bytomskie obchody 770-lecia miasta zyskały wyjątkowy akcent w postaci premiery opery „Don Giovanni” Mozarta, reżyserowanej przez Michała Znanieckiego. Wydarzenie to, wpisane w jubileuszowe uroczystości, zapowiada się jako prawdziwa uczta dla miłośników klasyki.
  1. Premiera „Don Giovanni” Mozarta 8 czerwca w Operze Śląskiej.
  2. 305 darmowych wejściówek dla mieszkańców.
  3. Spotkanie z potomkami założyciela bytomskiego teatru 15 czerwca.
  4. Występ pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Po sukcesie „Makbeta”, Opera Śląska przedstawia kolejną premierę – „Don Giovanni” Mozarta. Spektakl ten, reżyserowany przez Michała Znanieckiego, znanego z innowacyjnych interpretacji klasycznych dzieł, będzie można zobaczyć już 8 czerwca. Inscenizacja ta łączy elementy komedii i dramatu, co sprawia, że od dnia swej premiery uchodzi za jedno z najwybitniejszych utworów Mozarta.

– „Don Giovanni” nie jest skomplikowaną historią i każdy ją zrozumie. Sztuka mówi o człowieku, a opera Mozarta jest uniwersalna – może dziać się wszędzie, w jakimkolwiek czasie historycznym i to dobry tytuł, by pokazać go nowej publiczności – tłumaczy Michał Znaniecki, reżyser teatralny i operowy.

Premiera spektaklu jest współfinansowana przez gminę w ramach obchodów 770-lecia nadania praw miejskich miastu. Z tej okazji przygotowano także 305 bezpłatnych wejściówek. – Zarezerwowaliśmy 305 bezpłatnych wejściówek. Chcemy w ten sposób wspólnie z mieszkańcami uczcić niezwykły jubileusz naszego miasta – zaprasza prezydent Mariusz Wołosz.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od środy, 5 czerwca, w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7. Na spektakl 14 i 15 czerwca przygotowano po 40 biletów. Na widzów, którzy chcieliby zobaczyć „Don Giovanniego” 16 czerwca, czeka aż 225 darmowych wejściówek. Bilety będą wydawane na zasadzie – kto pierwszy, ten lepszy, maksymalnie po dwie wejściówki na osobę.

W obsadzie spektaklu znajdą się znakomici soliści, m.in.: Robert Gierlach, Stanislav Kuflyuk, Kamil Zdebel jako Don Giovanni; Bartosz Urbanowicz, Zbigniew Wunsch jako Leporello; Aleksandra Orłowska, Anna Wiśniewska-Schoppa jako Donna Elwira. Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej, podczas konferencji prasowej podkreślił znaczenie tego wydarzenia: – Cieszę się, że na mapie tego wspaniałego jubileuszu znalazła się także Opera Śląska i nasza najnowsza produkcja wieńcząca trudny, bo pierwszy po remoncie sezon artystyczny.

W ramach obchodów 770-lecia miasta, oprócz spektaklu, zaplanowano również spotkania o wielowymiarowym zasięgu. Jednym z nich będzie spotkanie z potomkami założyciela bytomskiego teatru Franza Landsbergera, które odbędzie się 15 czerwca.

Opera Śląska ponownie udowadnia, że klasyka może być ekscytująca i nowoczesna, nie tracąc swojego ponadczasowego uroku. – Cieszę się z tej synergii z miastem, bo walczymy o to, aby opera była dostępna, spektakle czytelne i aby gościła tu nie tylko ta elitarna, starsza część publiczności, ale też młodzież i osoby, które nigdy dotąd nie miały okazji posłuchać opery – mówi Michał Znaniecki.

Pozostałe terminy spektaklu to 9, 13, 14, 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne są w kasie Opery Śląskiej oraz na stronie internetowej opery.


Na podst. UM Bytom