Irena Sendler oczami  młodych



Za nami Rok Ireny Sendler. Co o nagrodzonej medalem Sprawiedliwy wśród narodów świata wiedzą młodzi? Przekonamy się już w piątek, 1 lutego podczas rozstrzygnięcia wojewódzkiego konkursu poświeconego legendarnej działaczce Żegoty.

Zadaniem uczniów, było przygotowanie krótkiej etiudy teatralnej nawiązującej tematycznie do postaci i wartości etycznych wyznawanych przez Sendlerową. To bardzo barwna, wielowymiarowa postać i takie też są sceniczne próby przedstawienia jej sylwetki przez uczniów - mówi Łucja Bobek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 43.

W konkursie wzięło udział 24 uczniów m.in. z Bytomia, Bierunia, Gliwic, Zabrza, Sosnowca i Lędzin. Na finałowej gali zostaną zaprezentowane cztery nagrodzone etiudy. Jak zaznacza dyrektorka szkoły, impulsem do zorganizowania konkursu z teatrem w tle, była historia uczennic z Kansas, które w ramach szkolnej olimpiady historycznej wystawiły o Sendlerowej sztukę „Życie w słoiku”. Przedstawienie było pokazywane w całych Stanach Zjednoczonych i spopularyzowało za oceanem tę cześć historii Zagłady oraz heroiczną postać Polki.

Nauka historii nigdy nie należała do łatwych, a teraz w dobie masy informacji, jakie zewsząd docierają do młodych, wydaje się jeszcze trudniejsza - mówi Łucja Bobek. Naszym zadaniem jest wskazać im właściwy kierunek, a o Holokauście - tym bezprecedensowym w dziejach ludzkości procesie niszczenia i nienawiści, mówić bez przemilczeń, m.in. poprzez angażowanie uczniów w takie przedsięwzięcia jak nasz konkurs.

Prace uczestników oceniali  Hubert Michalak – dramatolog, doktorant Uniwersytetu Opolskiego, Adam Biernacki - reżyser, scenarzysta, instruktor teatralny oraz Renata Piątkowska - pisarka, autorka książek dla dzieci, w tym publikacji „Wszystkie moje mamy”, wpisującej się w nurt książek poruszających temat wojny.

Sendler napisała kiedyś: „Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy. To chyba najważniejsze przesłanie, jakie chcielibyśmy przekazać uczniom - podsumowuje Łucja Bobek.

Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowali nauczyciele: Agnieszka Wyszomierska, Ewa Świąc oraz Krzysztof Kasprzyk. Finał Wojewódzkiego Konkursu „Irena Sendler. Ale o co chodzi?” odbędzie się 1 lutego o 11.00 w Teatrze Rozbark przy ul. Kilara 29.

Konkurs objął patronatem prezydent Mariusz Wołosz.

Autor: AK
Zdjęcia: www.timeofisrael.com