Pożyczki pod zastaw nieruchomości: najczęściej spotykane mity

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to w polskich realiach rozwiązania, wokół których wciąż pokutuje wiele rozmaitego rodzaju mitów, stereotypów oraz zwyczajnych przekłamań, które rzecz jasna znacząco wpływają na społeczny odbiór tego wariantu produktów pożyczkowych. Tymczasem, według opinii licznych ekspertów oraz specjalistów od szeroko rozumianej tematyki finansów osobistych, to właśnie pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowią zdecydowanie najbardziej efektywną a jednocześnie najbardziej bezpieczną metodę wychodzenia z tak zwanej spirali długów.

 

 

Co więcej, liczne atuty tego wariantu pożyczek pozabankowych sprawiają, że pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą być z powodzeniem uznawane za atrakcyjną propozycję również po prostu wtedy, gdy konsument szuka kredytu w celach konsumenckich, który będzie cechował się możliwie jak najbardziej korzystnymi warunkami spłaty.

Jakie są więc najczęściej spotykane mity związane z tematyką pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na to pytanie.

 

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: najczęściej spotykane mity

Mit pierwszy: zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości to znaczące ryzyko utraty domu lub mieszkania

 To oczywiście najczęściej spotykany i chyba zarazem najbardziej poważny mit związany z tą formą produktów kredytowych, jaką stanowią szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości. Praktyka pokazuje jednak, że ryzyko utraty własnego lokalu w przypadku korzystania z tej formy pożyczek jest znacznie mniejsze, niż ma to miejsce w sytuacji korzystania z innych, standardowych form pożyczek i kredytów. Wynika to z faktu, iż pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania odznaczają się znacznie korzystniejszymi warunkami spłaty, niż inne warianty produktów pożyczkowych. Dotyczy to nie tylko Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która w tym wypadku potrafi być nawet o kilkadziesiąt procent niższa, niż w przypadku innych rodzajów pożyczek, ale również takich warunków, jak ocena zdolności kredytowej, długość trwania okresu pożyczki, wysokość miesięcznej raty oraz maksymalna możliwa do pożyczenia kwota pieniędzy.

 

Mit drugi: firmy pożyczkowe stosują agresywną politykę windykacyjną

To drugi często spotykany mit, który w tym wypadku wynika z pewnego nieporozumienia natury formalno-prawnej. Klienci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że instytucje pożyczkowe bynajmniej nie są tym samym, co tak zwane parabanki. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z podmiotami podlegającymi kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz działającymi zgodnie z zapisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Oznacza to więc, że instytucja pożyczkowa zwyczajnie nie może stosować "agresywnej polityki windykacyjnej", ponieważ model jej działalności jest precyzyjnie określony przez polskie przepisy.

Jak jednak odróżnić rzetelną, działającą całkowicie legalnie instytucję pożyczkową od tak zwanego parabanku? Wystarczy sprawdzić, czy dany podmiot figuruje w Krajowym Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.

 

Więcej informacji

Pożyczki pod zastaw z KonsorcjumFinansowe.pl - dowiedz się więcej o ofercie