Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne w jego organizmie jest serce – to dzięki niemu układ krążenia pracuje prawidłowo, a my możemy wykonywać codzienne czynności bez najmniejszych problemów. Niestety, praca serca czasami jest zaburzona, pojawiają się liczne problemy, a ich wykrycie jest niezbędne w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku jakichkolwiek oznak nieprawidłowej pracy narządu, należy zgłosić się na echo serca, które jest jednym z najważniejszych badań, jakim powinien poddawać się każdy z nas. Oto najważniejsze korzyści, jakie wynikają z poddania się temu badaniu.

5 najważniejszych korzyści, jakie daje echo serca

Korzyść 1 – Możliwość wykrycia chorób

Echo serca, czyli badanie echokardiograficzne, to najskuteczniejszy obecnie sposób na wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości, związanych z pracą mięśnia sercowego. Dzięki jego przeprowadzeniu, masz możliwość wykrycia rozmaitych wad serca, chorób, a także nowotworu. Co więcej – specjalista może sprawdzić budowę i pracę serca, a także zdiagnozować przyczynę nieprawidłowości w jego pracy. Echo serca to najlepszy sposób na wykrycie:

  • zawału serca,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • zapalenia wsierdzia lub mięśnia sercowego,
  • nowotworu,
  • wad wrodzonych,
  • jakichkolwiek innych problemów, związanych z pracą mięśnia sercowego.

Nowoczesne technologie, z jakich korzystają specjaliści, umożliwiają wygenerowanie bardzo dokładnego obrazu serca i dostrzeżenie wszelkich problemów, a następnie ich wyeliminowanie.

Korzyść 2 – Możliwość stworzenia odpowiedniego planu leczenia

Wykrycie jakiejkolwiek choroby albo nieprawidłowości, związanej z pracą mięśnia sercowego, pozwoli specjaliście wykryć przyczynę problemu i stworzyć odpowiedni plan leczenia, dzięki któremu będzie możliwe wyeliminowanie tego problemu. Po przeprowadzeniu echa serca, kardiolog samodzielnie interpretuje wyniki i podejmuje decyzje o dalszym leczeniu. Co ważne dla wielu pacjentów – echokardiografia pozwala często utwierdzić się w przekonaniu, że praca serca jest w stu procentach prawidłowa i nie będzie konieczne przeprowadzanie jakiegokolwiek leczenia.

Korzyść 3 – Błyskawiczne i proste badanie serca

Chociaż wielu z nas stara się unikać badań ze względu na konieczność specjalnego przygotowywania się do nich oraz ich niezbyt przyjemny przebieg, w przypadku echa serca nie ma z tym jakichkolwiek problemów. Okazuje się bowiem, że badanie to jest bardzo nieskomplikowane, trwa maksymalnie 30 minut i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jeszcze przed jego przeprowadzeniem można bez najmniejszych obaw zjeść śniadanie!

Jak wygląda echo serca? Pacjent, rozebrany od pasa w górę, kładzie się na kozetce, a lekarz za pomocą specjalnego urządzenia, przykładanego do klatki piersiowej, uzyskuje obraz serca. Na tym właśnie obrazie możliwe jest zauważenie rozmaitych problemów, jakie występują w budowie czy pracy serca. Po przeprowadzeniu badania mięśnia sercowego, Pacjent może natychmiast wrócić do codziennych zajęć.

Korzyść 4 – Brak zaburzania dnia

Tak jak wspomnieliśmy – echo serca nie wiąże się z jakimikolwiek przygotowaniami, nie ma też konieczności pozostanie w klinice, np. na noc, a po zakończeniu badania można wrócić do pracy czy szkoły. Co więcej – dzięki temu, że badanie echokardiograficzne jest tak nieskomplikowane, można je przeprowadzić również u dzieci czy osób starszych. Nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa.

Korzyść 5 – Niska cena badania

Na badania serca finansowane przez NFZ często trzeba trochę zaczekać, jednak nie jest to problem – można bowiem przeprowadzić prywatne echo serca. Jak pokazuje praktyka, badanie to nie jest drogie, a jego koszt oscyluje w granicach 150 zł, co jest z pewnością ceną bardzo niewielką, której zapłacenie pozwoli Ci dowiedzieć się o problemie i rozpocząć leczenie.

Mamy nadzieję, że powyższe korzyści rozwiały wszelkie Twoje wątpliwości i dzięki temu bez najmniejszych problemów zdecydujesz się na echo serca, a co za tym idzie – postawisz na zdrowe, mocne serce!

Echo serca – 5 korzyści z jego przeprowadzenia