Kończąc szkołę średnią jesteśmy bardzo często bombardowani pytaniami o naszą przyszłość oraz o kolejny etap naszej edukacji. Większość z nas wybiera po maturze naukę w trakcie studiów wyższych. Jednak czy rzeczywiście jest to najlepsza decyzja jaką możemy podjąć?
Nie zapominajmy, że w momencie zdania egzaminów maturalnych mamy zaledwie dziewiętnaście lat i naprawdę niewielkie pojęcie o życiu. Nie wspominając już o tym, że polski system edukacji jest systemem tak skostniałym i staroświeckim, że nawet nasi nauczyciele nie próbują udawać, że ich wychowankowie, czyli my są właściwie przygotowani do poszukiwania pracy.
Przeciętny polski maturzysta nie ma pojęcia o tym jak wygląda rynek pracy. Większość wybiera studia wyższe, ponieważ wpaja się maturzystom błędne przekonanie, że pięcioletnie studia dadzą takiej osobie możliwość rozwoju nauki oraz dobrej pracy. Niestety w dziewięćdziesięciu procentach przypadków jest to całkowicie błędne i fałszywe przekonanie.
Polska szkoła nie uczy naszych dzieci elastyczności, a także nie daje im właściwych podstaw wiedzy. Zawładnięci obsesją historyczno- patriotyczną zapominamy, że to nauki ścisłe i takie szkolne przedmioty jak matematyka, fizyka, biologia czy chemia mogą naszym dzieciom przydać się o wiele bardziej niż rycie im w głowach dat wszystkich zrywów powstańczych, które i tak skazywały nas, jako naród, na kolejne cierpienia. To krótkowzroczne spojrzenie na naukę sprawia, że wciąż patrzymy dziwnie na osoby, które po ukończeniu studiów licencjackich, nie kontynuują nauki na podjętym kierunku a wybierają zupełnie inną, często odmienną ścieżkę nauki na studiach podyplomowych.
Cym są studia podyplomowe i ile trwa nauka w trybie studiów podyplomowych?
Studia podyplomowe to naprawdę świetna okazja do rozwoju oraz uzupełnienia wiedzy. Albo przeprowadzenia całkowitej rewolucji w naszym życiu zawodowym. Studia podyplomowe można bowiem podjąć po ukończeniu studiów licencjackich lub magisterskich. Podjęcie tego rodzaju studiów nie wymaga w żadnym wypadku ukończenia wcześniej studiów na pokrewnym kierunku. Dlatego studia podyplomowe coraz częściej stają się drogą do rozpoczęcia nowego rozdziału w karierze zawodowej. Nauka w trybie studiów podyplomowych trwa mniej więcej około dwóch semestrów, czasem dłużej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń uczelni lub szkoły wyższej, która ma w swojej ofercie właśnie studia podyplomowe.
Czy za studia podyplomowe trzeba płacić samemu?
Studia podyplomowe można sfinansować samodzielnie z posiadanych środków finansowych. Można również starać się o dofinansowanie studiów podyplomowych przez pracodawcę. Jednak należy pamiętać, iż dofinansowanie studiów podyplomowych przez pracodawcę może wiązać się z koniecznością podpisania specjalnej umowy o dofinansowanie nauki pracownika przez pracodawcę. Często jednym z warunków dofinansowania studiów podyplomowych przez pracodawcę jest klauzula mówiąca o tym, że pracownik w zamian za dofinansowanie studiów podyplomowych przepracuje u pracodawcy jakiś okres po zakończeniu nauki w trakcie studiów podyplomowych. Na taki zapis w umowie z pracodawcą muszą uważać osoby, które traktują studia podyplomowe jako okazję do zmiany pracy. Jeśli taka klauzula zostanie zapisana w umowie to ich marzenie o zmianie pracy w krótkim czasie może się zwyczajnie nie udać. Jeżeli jednak takiego zapisu w umowie nie będzie to marzenie o zmianie pracy może zmienić się w rzeczywistość bardzo szybko. Może, więc warto zaryzykować?