Trzeba przyznać, że kwestia frankowiczów to bardzo złożone zagadnienie, w których nie wszystkie kwestie są czarno-białe. Wydaje się, że za obecny stan rzeczy winę ponoszą zarówno banki, jak i sami klienci. W związku z tym, Ustawa Frankowa jest niezwykle potrzebna, aby uregulować relacje między klientami a bankiem. Na chwilę obecną nic nie wskazuje jednak na to, aby ustawa ostatecznie weszła w życie.

Czy ustawa frankowa zagraża kondycji finansowej banków?

Dlaczego temat frankowiczów jest tak trudny?

Istnieją pewne przesłanki, które pozwalają lepiej zrozumieć zwłokę rządzących w kwestii oczekiwanego ustawodawstwa. Jeżeli ustawa frankowa przyjęłaby dokładnie taki kształt, jakiego spodziewają się frankowicze oraz ich przedstawiciele, banki znalazłyby się w bardzo trudnej sytuacji i musiałyby się liczyć z potężnymi stratami finansowymi liczonymi w miliardach. To oczywiście mogłoby mieć bardzo niekorzystny wpływ na całą gospodarkę i interesy innych kredytobiorców.

Co zrobią banki, które zostaną zmuszone do wypłaty ogromnych odszkodowań? To bardzo proste, zrobią wszystko, aby odzyskać franki. W tym celu pojawią się dodatkowe płaty, a koszt kredytów ulegnie znaczącej podwyżce. To oznacza, że osoby, które planują obecnie podjęcie zobowiązania w ciągu najbliższych lat, mogłyby dużo stracić na wprowadzonej ustawie. W związku z tym, nie wiemy, czy rząd zdecyduje się na podjęcie konkretnych działań po wyborach. Patrząc jednak na aktualną sytuację, można odnieść wrażenie, że ustawa frankowa jest już zbędna.

Frankowicze mogą liczyć na wsparcie wymiaru sprawiedliwości

W ostatnich latach coraz więcej spraw kończy się przychylnymi wyrokami z punktu widzenia frankowiczów. Niedawno, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wiążący wyrok, który dodatkowo ułatwi dochodzenie swoich praw przed sądem. Aktualnie, klienci mają znacznie większe szanse na unieważnienie umowy. Prawdopodobnie, bardziej skłonne do ugód będą także banku, które siłą rzeczy, już teraz muszą liczyć się z ryzykiem poniesienia poważnych spraw. Kredyt frankowy w wielu aspektach naruszył bowiem interesy klientów, którzy teraz mogą skutecznie dochodzić swoich praw.

Czy możliwe jest odwalutowanie kredytu?

Jakie korzyści można uzyskać decydując się na podjęcie kroków prawnych? Osoby, które wciąż spłacają kredyt we frankach, mogą wystąpić o odwalutowanie i przekształcenie go w złotówki. Nowe warunki spłaty będą dużo korzystniejsze. Może się także okazać, że po uwzględnieniu niekorzystnej indeksacji, kredyt został już spłacony z nawiązką, co umożliwi walkę o wypłacenie tejże nadpłaty. Podobnie jest w przypadku kredytobiorców, którzy spłacili swoje zobowiązanie w terminie do 10 lat wstecz. Odfrankowanie kredytu pozwala na wskazanie nadwyżki, która pojawiła się na skutek ryzyka kursowego i odzyskanie przynajmniej części utraconych środków.

Jak walczyć z niekorzystnymi zapisami umowy kredytowej?

Warto jak najszybciej podjąć aktywne działania i skonsultować się ze specjalistami. Doświadczeni radcy prawni przestudiują naszą umowę z bankiem i spróbują znaleźć argumenty, które pozwolą na unieważnienie umowy lub odwalutowanie. Tym samym, kredytobiorcy mają obecnie znacznie większe szanse na szczęśliwe zakończenie historii z kredytem we frankach. Wskazuje na to coraz większa liczba przychylnych wyroków wydanych przez sąd. W związku z zaistniałymi zmianami, ustawa frankowa wydaje się obecnie zbędna. Istnieje dostatecznie dużo możliwości dochodzenia swoich praw.