Jak głosować poza miejscem zamieszkania?



Ważna informacja dla osób, które w dniu wyborów nie będą przebywać w miejscu zamieszkania albo mają problem z dotarciem do lokali wyborczych - mogą głosować w innym miejscu lub przez pełnomocnika. Muszą tylko we właściwym terminie złożyć odpowiednie dokumenty.

 

Do 4 października:

  • osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub te, które w dniu wyborów będą miały ukończone 75 lat, nie mogą dotrzeć do lokalu wyborczego i chcą głosować przez pełnomocnika, muszą dostarczyć do urzędu wniosek o sporządzenie pełnomocnictwa.

Można pobrać go w Wydziale Spraw Obywatelskich UM (pokój 112), w Punkcie Informacyjnym (hol urzędu) lub ściągnąć - kliknij.
Zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa - kliknij.
Wniosek należy złożyć w pokoju 112. 


Do 8 października:
 

  • osoby, które są zameldowane w innej miejscowości, ale wiedzą, że w dniu wyborów będą przebywać w Bytomiu, muszą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Wnioski można pobrać w Wydziale Spraw Obywatelskich UM (pokój 124), w Punkcie Informacyjnym (hol urzędu) lub ściągnąć - kliknij. Należy składać je w pokoju 124.
 

Do 11 października

  • osoby zameldowane w Bytomiu, które wiedzą, że w dniu wyborów nie będą przebywać w naszym mieście, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów. 

Zaświadczenie będą wydawane w Wydziale Spraw Obywatelskich UM, w pokoju 105.

 

Do 7 października w Wydziale Spraw Obywatelskich, w pokoju 124, udostępniany będzie spis wyborców (na pisemny wniosek osoby zainteresowanej).

Wnioski można pobrać w Wydziale Spraw Obywatelskich UM (pokój 124), w Punkcie Informacyjnym (hol urzędu) lub ściągnąć - kliknij. Należy składać je w pokoju 124.


Szczegółowe informacje dla bytomskich wyborców znajdują się tutaj.


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: Pixabay