5 ciekawostek na temat Bytomia

Śląsk nie jest najpopularniejszym miejscem wypadowym w porównaniu do takich miast jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. Myślimy Śląsk i od razu widzimy kopalnie, szyby, węgiel, czarne opary dymu nad familokami i ogólnie czarną atmosferę, industrialne budynki i zasadniczo niewiele miejsc wartych odwiedzenia. Nic bardziej mylnego.

Śląsk to po pierwsze, nie tylko młode Katowice bez starego miasta, reprezentacyjnego rynku i wielu zabytkowych uliczek, kamienic czy pomników. Śląsk to cała aglomeracja, jedyne miejsce w Polsce, w którym wyjeżdżając z jednego miasta, od razu wjeżdżamy do innego. Jednym z takich miast położonych obok Katowic, które warto odwiedzić jest Bytom. A dlaczego właśnie Bytom i okolice mogą okazać się świetną bazą wypadową, o tym w poniższych punktach.

5 ciekawostek na temat Bytomia, o których nie miałeś pojęcia

1. Bytom jest dużo starszy od Katowic - stolicy Górnego Śląska

Okazuje się, że Bytom jest jednym z najstarszych miast województwa śląskiego. Prawa miejskie uzyskał już w roku 1254, a Katowice dopiero w 1865. Był siedzibą książąt piastowskich, potem Piastów Śląskich, a następnie był we władaniu dynastii Hohenzollernów i Donnersmarcków. Dzięki swej bogatej historii miasto może poszczycić się Starym Miastem liczącym ponad 750 lat. Zachowany został także średniowieczny układ urbanistyczny miasta lokowany na prawie niemieckim.

2. Bytom - druga Warszawa?

Oglądając zdjęcia z Bytomia, możemy ulec złudzeniu, że ktoś przez pomyłkę pokazał nam zdjęcie z Warszawy. Jest bowiem jeden budynek w Bytomiu, którego wnętrze do złudzenia przypomina hol Politechniki Warszawskiej. Jest to mianowicie budynek Sądu Rejonowego z krużgankami i przeszklonym dachem.

3. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu czeka na zwiedzających

Dla wielbicieli muzealnych wycieczek w Bytomiu godny polecenia jest jeden adres - Muzeum Górnośląskie założone już w 1910 roku gromadzące swoje zbiory w takich działach tematycznych jak Archeologia, Etnografia, Historia, Przyroda i Sztuka. Dział etnograficzny posiada największą na Śląsku kolekcję etnograficzną, dział przyrodniczy przoduje na arenie narodowej, jeśli chodzi o bogactwo zbiorów przyrodniczych. Muzeum Górnośląskie posiada także jedną z najlepszych kolekcji polskiej sztuki współczesnej wśród placówek muzealnych w kraju.

4. Bytomskie kolejnictwo najstarsze nie tylko w Polsce

Kolejka wąskotorowa w Bytomiu to najstarsza nieprzerwanie działająca kolej wąskotorowa na świecie, a najstarsza szyna kolejowa w Polsce także została także znaleziona w Bytomiu.

5. Bytom stolicą ekologicznej mody

Len od wielu lat ma swoich wiernych wyznawców, a kto raz miał go na swojej skórze, ten nie wróci już do innych materiałów. Szczególnie latem. Przekonały się o tym również właścicielki sklepiku działającego w starej kamienicy w Bytomiu, w lokalu, w którym niegdyś znajdowała się niemiecka piekarnia i cukiernia. Firma nazywa się Bäckerei (niem.piekarnia). Panie zostawiły stary szyld i uznały go za dobrą wróżbę w sprzedaży lnianych ubrań.

Gdzie zatrzymać się w Bytomiu?

Od paru lat dużą popularnością wśród turystów cieszą się apartamenty i pokoje do wynajęcia w Bytomiu, zapewniające pełną niezależność i swobodę. Wynajęcie apartamentu okaże się także najlepszym możliwym wyborem w przypadku wizyty w Bytomiu.