Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Urządzamy przydomową przestrzeń ogrodową – co wziąć pod uwagę?

Przydomowy ogród powinien być funkcjonalny, estetyczny i służyć wypoczynkowi. Niezależnie od tego jak jest duży, powinniśmy go jak najlepiej wykorzystać. Jednak urządzanie przydomowej przestrzeni ogrodowej może być sporym wyzwaniem. Co wziąć pod uwagę podczas jej projektowania? Podpowiadamy.

Podjazd, chodniki i alejki

Chodniki, ścieżki i podjazd to bardzo ważne elementy naszej przydomowej przestrzeni, które warunkują, zwłaszcza zimą nasze bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej zdecydować się na utwardzone powierzchni, które nie tylko dobrze wyglądają, ale jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Możemy wybrać materiały takie jak płyty wielkoformatowe, kostka brukowa lub beton. Popularne jest także wykładanie płyt tarasowych na części ogrodu. Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, ważne jest jedno, aby zapewniał nam bezpieczeństwo, był trwały i komponował się ze stylem domu.

Oświetlenie ogrodu

Równie ważne jak odpowiednia nawierzchnia jest oświetlenie naszego podjazdu i ścieżek w ogrodzie. Jedną z form oświetlenia ogrodowego są lampy najazdowe, które umiejscowione są bezpośrednio w gruncie. Możemy je instalować zarówno na trawniku, bruku czy deskach tarasowych. Znakomicie oświetlają drzewa, krzewy i elewacje budynków. Taki typ oświetlenia jest idealny do rozjaśnienia ścieżek i podjazdów — dzięki nim zawsze znajdziemy drogę w ciemności. Takie lampy wykonane są z najwyższej jakości wytrzymałych materiałów, dlatego nie musimy się martwić, o to, że szybko się uszkodzą.

Rośliny w ogrodzie – kwiaty i warzywa

Rośliny są jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych naszej przydomowej przestrzeni. Komponując je ze sobą, powinniśmy postawić na takie, które będą kwitły cały rok i będą połączone z sezonowymi, dzięki czemu nasz ogród zawsze, nawet poza sezonem będzie wyglądał pięknie. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca możemy wydzielić także przestrzeń na przydomowy ogródek, w którym zasadzimy nasze ulubione warzywa, takie jak marchew, pietruszkę, cebulę, czy buraki. Musimy jednak pamiętać, że wymagają one nieco pielęgnacji i uwagi.

Strefa wypoczynku i zabawy w ogrodzie

Warto postawić w ogrodzie altankę, która będzie chronić nas przed deszczem, słońcem i wiatrem. Przyda się również wygodny komplet ogrodowy. Dzięki temu będziemy mieli w swoim ogrodzie doskonałe miejsce do wypoczynku, grillowania i zabawy. Jeżeli mamy dzieci, stwórzmy im przestrzeń tylko dla nich – może to być huśtawka, zjeżdżalnia, domek, piaskownica, czy trampolina. Z pewnością będą zachwycone własnym miejscem do zabawy w ogrodzie.