Wszystko, co musisz wiedzieć o gazowych systemach gaszenia

Systemy gaszenia gazem to popularne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się w konkretnych, specjalistycznych pomieszczeniach. Oto co musisz wiedzieć o takim rozwiązaniu.

  1. Zalety gaszenia pożarów gazem

Z gaszeniem pożarów najczęściej kojarzy nam się woda czy też inne produkty, które posiadają raczej formę płynu. Oczywiście jednak nie są to jedyne alternatywy dostępne na rynku. Popularnym wyborem, w szczególności jeżeli mówimy o przemyśle, jest również system gaszenia gazem, który możemy również spotkać pod skrótem SUG. Dlaczego jednak taki sposób radzenia sobie z ogniem jest wybierany? Powodów jest więcej niż można by się tego spodziewać w pierwszej chwili.

Przede wszystkim gazy gaśnicze są substancjami, które występują naturalnie w atmosferze. Nie oddziałują negatywnie na środowisko, a także nie wpływają na efekt cieplarniany. Gazy obojętne rozchodzą się również w pomieszczeniu równomiernie, dzięki czemu obejmuje ochroną bądź swoim działaniem całe pomieszczenie i dłużej utrzymuje się w powietrzu. Gaszenie gazem z pomocą odpowiednio skonstruowanego w tym celu systemu sprawia również, iż ciśnienie substancji, która wypuszczana jest z dysz, pozostaje niezmienne, dzięki czemu sam proces gaszenia jest o wiele bardziej efektywny. W przeciwieństwie zaś do wody czy dwutlenku węgla, dzięki użyciu gazu minimalizujemy ryzyko wystąpienia efektu znanego jako szok termiczny.

  1. Jakie gazy wykorzystuje się w systemach gaszenia?

W systemach gaszenia gazem wykorzystuje się specjalny gaz obojętny, który jest tworzony na podstawie środka gaśniczego o fachowej nazwie Inert. Jest on nieszkodliwy dla ludzi oraz środowiska, choć oczywiście podczas procesu rozpylania gazu konieczna jest ewakuacja wszystkich osób z pomieszczenia. Gaz bowiem działa na zasadzie rozrywania tak zwanego trójkąta spalania. Do pojawienia się ognia potrzebne są bowiem trzy rzeczy – energia, materiał zdolny do palenia się, a także tlen. Jak nietrudno się domyślić, obojętny gaz zmniejsza stężenie tlenu w powietrzu, a bez tlenu reakcja spalania nie może być podtrzymywana, co owocuje samoistnym wygaśnięciem pożaru.

  1. Gdzie wykorzystuje się gazowe systemy gaszenia?

Gazowe systemy gaszenia wykorzystywane są przede wszystkim w miejscach, gdzie użycie wody, dwutlenku węgla czy jakiegokolwiek innego, bardziej inwazyjnego środka mogłoby spowodować uszkodzenie delikatnych materiałów. Takie systemy spotkamy więc na przykład w muzeach, archiwach, w magazynach, gdzie przechowywane są substancje łatwopalne, a także pomieszczeniach z wszelakimi mechanizmami, na przykład hamownie.

Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które są bardzo wrażliwe na wodę czy płynne CO2. W rozdzielniach, miejscach z aparaturą medyczną czy sprzętem komputerowym taki system jest wręcz wymagany. Możemy również spotkać dedykowane systemy gaszenia gazem serwerowni.

Aby dowiedzieć się więcej o stałych urządzeniach gaśniczych oraz gazach obojętnych, serdecznie zapraszamy na stronę: https://www.affs.pl/stale-urzadzenia-gasnicze-gazowe-sug-instalacje-gasnicze-gazowe.