Rozwód - jak należy podejść do sprawy?

Nie tak łatwo podjąć decyzję o rozwodzie. W szczególności, jeżeli mowa jest o związkach długoletnich. Jednak rozpad pożycia małżeńskiego to jednoznaczny dowód na to, aby sprawa znalazła swój finał w sądzie. Z orzekaniem o winie lub też nie. Jak należy przygotować się do rozwodu, aby móc rozpocząć życie ponownie jako singiel/singielka?

Rozwód bez orzekania o winie

Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie, należą do grona najłatwiejszych. Dlaczego? Z reguły kończą się na jednej rozprawie, gdzie ustalone zostają wszystkie szczegóły odnośnie rozstania.

Na taki rozwód mają szansę te pary, które są jednogłośne co do tego, że to już koniec. Jak to ustalić? Rozmawiając. Warto poinformować o tym małżonka, że takie pismo o rozwód chce się wnieść. Nie można jednak zapomnieć o tym, że nawet tego typu kwestie wymagają ustalenia pewnych spraw odnoszących się m.in. do:

  • małoletnich dzieci - z kim zamieszkają po rozwodzie, wysokość alimentów, opieki dzielonej,
  • podział majątku po rozwodzie - tak, aby każda ze stron otrzymała odpowiednią równowartość.

Omówienie takich tematów, jeszcze bez sądu, pomoże szybciej i sprawniej załatwić wszystko w przyszłości. Same sądy są bardziej pozytywne nastawione do wniosków, gdzie użyte jest sformułowanie "bez orzekania o winie", z jasnym opisem wyżej wymienionych kwestii.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Sprawy, które ciągnąć się mogą nie tylko miesiącami, ale również latami! To dlatego w tej kwestii potrzebny będzie dobry adwokat rozwodowy, odpowiedzialny za przebieg całej sprawy. Osoby poszukujące dla siebie takie prawnika, mogą zajrzeć na stronę https://adwokatslask.pl.

Nie ma się co oszukiwać, ale rozwód z orzekaniem o winie, bez udziału adwokata, nie ma szans na powodzenie. W szczególności, jeżeli druga ze stron takiego fachowca będzie miała przy swoim boku.

Tego typu sprawa wymaga odpowiedniego przygotowania, m.in. w zebraniu odpowiednich dowodów, jakie świadczyć będą na niekorzyść drugiej ze strony. Sądy nie wierzą na słowo, więc dowody należy posiadać. Prawdziwe, realne, niesfabrykowane - o czym na pewno poinformuje adwokat.

Jakie to mogą być dowody? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, dlaczego dana osoba wnosi o rozwód. Może być to m.in. zdrada, która może być poświadczona na różne sposoby:

  • wspólne zdjęcia, jakie może wykonać m.in. prywatny detektyw,
  • wydruki SMS, czy też zrzuty z ekranu telefonu/zdjęcia, jakie poświadczać mogą korespondencję pomiędzy danymi osobami,
  • zeznania świadków, którzy mogą potwierdzić, że wskazane osoby widzieli w różnych miejscach, często w niedwuznacznych sytuacjach.

W tym przypadku - rozwodu z orzekaniem o winie (nie tylko w przypadku zdrady) - koniecznością będzie także ustalenie kwestii odnoszących się do podziału majątku i sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi. Kwestią jest to, czy osoba wnosząca pismo o rozwód chce tylko orzeczenia o winie, czy też pozyskania dla siebie korzystnych alimentów, większej części majątku.

To właśnie m.in. dlatego przydaje się pomoc adwokata rozwodowego, który jest w stanie pomóc w tej kwestii, wskazując na istotne fakty. Prawnik jest w stanie pokazać, co można zdziałać, "nie porywając się także z motyką na słońce". No cóż, czasem się komuś coś wydaje, że załatwi - nawet w przypadku orzeczenia o winie - a realia sądowe pokazują coś zupełnie innego.

Dlatego rozwód z adwokatem przy boku, nawet pomimo spodziewanych kosztów, jest czymś zdecydowanie lepszym. Chociażby z tego względu, że to on będzie odpowiedzialny za uzgodnienie wszelkiego rodzaju kwestii.