"Superfarmer De Lux" - nauka podstaw ekonomii przez planszówkę

Jeśli twoje dziecko jest fanem wiejskiego klimatu i przejeżdżając w pobliżu zagród, śmieje się na widok zwierząt hodowlanych, traktorów, kombajnów i przyczep, a w dodatku wykazuje zainteresowanie matematyka i lubi zagadnienia ekonomiczne - gra “Superfarmer De Lux” jest właśnie dla niego.

Unikalna gra ekonomiczna

Gra “Superfarmer” jest znana i ceniona wśród rodziców i dzieci już od przeszło kilkudziesięciu lat. Jej fabuła oparta jest na gromadzeniu zasobów w postaci przeróżnych wiejskich zwierząt oraz odpowiednie działanie w celu ochrony swojego stada. Króliki, krowy, owce i świnie narażone są bowiem na ataki dzikich leśnych zwierząt- czyhają na nie głodne wilki i lisy. W ramach rozgrywki należy gospodarnie wymieniać zdobyte zwierzątka- trzeba robić to w odpowiednim czasie, by wykorzystać jak najkorzystniejszy kurs wymiany.

Wersja De Lux, czyli wersja premium klasycznej gry, to odnowiona, zmodernizowana szata graficzna planszy oraz kartonowego opakowania. Zestaw zyskał ilustracje autorstwa wybitnego grafika, Piotra Sochy. Do gry dołączono zdobione, plastikowe figurek psów, symulujące budowane stado. Sama natomiast rozgrywka w wersji premium zyskała na dynamice, zachowując jednocześnie wszystkie swoje zalety edukacyjno-rozwojowe: naukę planowania, strategicznego myślenia i, przede wszystkim, cierpliwości.

Superfarmer De Lux - zasady gry

Do gry dołączone są dwie kości. Każdy rzut (gracze wykonują rzuty dwiema kośćmi jednocześnie jeden po drugim), w którym graczowi uda się trafić na dwie takie same wartości na obu kościach skutkuje przyznaniem mu jednego zwierzęcia do stada głównego.

Po zgromadzeniu po kilku kolejkach różnych zwierząt gracz otrzymuje możliwość dodania do swojego stada dokładnie takiej ilości zwierząt określonego, jednego gatunku - w przypadku uzyskania w rzucie jednakowych wartości na kościach, ile par posiada już w swoim stadzie.

Przed wykonaniem swojego rzutu każdy gracz może dokonać wymiany swoich zwierząt na inne zwierzęta ze stada głównego lub, za porozumieniem, ze stada innego gracza. Wymiana następuje na podstawie dołączonej do gry tabeli z przelicznikiem.

W grze możliwa jest również utrata zebranych zwierząt. Dzieje się to w trzech sytuacjach:

  • wyrzucenia lisa - traci się wszystkie króliki,
  • w przypadku posiadania małego psa - traci się tylko małego psa,
  • wyrzucenie wilka - traci się wszystkie posiadane zwierzęta oprócz konia i małego psa,
  • w przypadku posiadania dużego psa - do stada głównego wraca tylko duży pies,
  • wyrzucenie lisa i wilka - utrata wszystkich zwierząt.

Tytuł Superfarmera przyznany zostaje graczowi, który posiada przynajmniej po jednym zwierzęciu z każdego rodzaju. Pozostali gracze toczą rozgrywkę dalej. Jeśli stawiasz na rozwój swojego dziecka przez zabawę, powinieneś sięgnąć po grę “Superfarmer De Lux”.