Poplon Jana Kowala oraz Maszyna do mielenia Karola Gawrońskiego, to najnowsze propozycje CSW Kronika. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 lutego o 19.00. Towarzyszyć mu będzie DJ-set krakowskiej producentki outta_8.

outta_8

Nowy rok CSW Kronika zaczyna od prezentacji wystaw indywidualnych dwóch młodych utalentowanych artystów wywodzących się z katowickiej ASP - Karola Gawrońskiego i Jana Kowala. Łączy ich refleksja nad kondycją człowieka i jego miejscem we współczesnym świecie, choć wnioski mają skrajnie odmienne.

Kreatywna relacja z naturą

Tytułowy poplon to najstarszy sposób na naturalne nawożenie gleby. Po zakończonych zbiorach siejemy zielone rośliny, aby następnie je ściąć, przekopać i pozostawić. Gdy Jan Kowal przygotowywał się do swojej pracy dyplomowej niewielkie gospodarstwo rolne jego mamy znalazło się w kryzysie. Artysta nie mógł już myśleć o tworzeniu kolejnych prac oderwanych od rodzinnych problemów i poczuł potrzebę współuczestnictwa w życiu gospodarstwa. Chciał wnieść od siebie umiejętności i narzędzia, których na co dzień używa w działaniach artystycznych.

Wszystkie działania Jana Kowala rejestrowane są zimą. Ich tłem jest krajobraz polskiej wsi. Nie jest on idyllicznym pejzażem, pełnym sielanki w wibrującym świetle. Mimo to dla artysty zima jest okresem ukojenia. Od dziecka żyjący w zmienności pór roku, w kapryśnym dla gospodarstwa rolnego lecie, odnajduje wyciszenie.

Poplon - wystawa Jana Kowalskiego

Dekonstrukcja według Gawrońskiego

Karol Gawroński, artysta malarz młodego pokolenia, który prezentował swoją twórczość m.in. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Rondzie Sztuki w Katowicach, Galerii Pryzmat w Krakowie, Muzeum Górnośląskim. Wystawa w CSW Kronika uzupełniona zostanie o specjalnie stworzone na tę okazję murale w przestrzeni galerii.

Maszyna do mielenia - wystawa Karola Gawrońskiego