Około 100 uczniów Technikum nr 4 wzięło w czwartek, 14 września, udział w akcji Sprzątania Świata. Podobnie jak w ubiegłym roku, młodzi rozprawili się z odpadami leżącymi wzdłuż torów kolejki wąskotorowej, i niestety podobnie jak rok temu, mieli pełne ręce roboty.

Uczniowie T nr 4 podczas akcji Sprzątania Świata, fot. Kamil Osysek

Wystarczy, że miejsce jest ustronne i porośnięte zielenią. A jeśli jest też wąwóz przy nasypie kolejowym, możemy być pewni, że znajdziemy tam tony śmieci. Od wielu lat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, uczniowie bytomskiego „Elektronika” angażują się w sprzątanie odpadów porzuconych na trasie przejazdu wąskotorówki.

- W tym roku sprzątaliśmy odcinek od stacji Bytom Wąskotorowy do mijanki przy ul. Okólnej w Stroszku. Uczniowie wraz z nauczycielami uprzątnęli worki butelek, tekstyliów, ale też mebli, opon czy sprzętów elektrycznych - mówi Renata Tanistra, nauczycielka geografii w Technikum nr 4, koordynatorka akcji.

Jak podkreśla koordynatorka akcji, to dla uczniów nie tylko cenna lekcja poszanowania środowiska, ale też czas na integrację i nawiązywanie nowych relacji.

Akcja cały weekend

Akcja Sprzątanie świata potrwa do niedzieli, 17 września. Zgłosiły się do niej łącznie 62 bytomskie placówki oświatowe - przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły specjalne.

W akcji weźmie udział 6588 osób. Organizujący akcję Wydział Inżynierii Środowiska, wydał łącznie 7678 par rękawic oraz 2123 worków.

Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (2) Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (2)
6

Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki

Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (3)
Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (4)
Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (5)
Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (6)
Uczniowie Technikum nr 4 podczas sprzątania trasy przejazdu wąskotorówki (7)