W środę 1 listopada w związku z obchodami dnia Wszystkich Świętych spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach, zwłaszcza w rejonie cmentarzy. Aby usprawnić poruszanie się w rejonie bytomskich nekropolii, od 31 października do 3 listopada wprowadzimy zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach w mieście. Najważniejsza z nich to czasowe otwarcie ulicy Piekarskiej na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Prusa. Czekają nas również zmiany w organizacji komunikacji pasażerskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, która 1 listopada będzie bezpłatna.

Od 31 października do 3 listopada wprowadzimy zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach w mieście. Najważniejsza z nich to czasowe otwarcie ulicy Piekarskiej na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Prusa

- Zmiany w organizacji ruchu na drogach znajdujących się przy głównych cmentarzach w Bytomiu są konieczne, aby usprawnić ruch zwłaszcza w centrum miasta. Zgodnie z zapowiedziami w okresie Wszystkich Świętych będzie już regularnie kursowała linia tramwajowa nr „38” na trasie pl. Sikorskiego - ulica Piekarska - przystanek Bytom Powstańców Śląskich - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Ułatwiony zostanie także dojazd do nekropolii znajdujących się przy ul. Piekarskiej. Dla pojazdów zostanie na kilka dni otwarty odcinek od ul. Prusa do Powstańców Śląskich, który po 3 listopada zostanie ponownie zamknięty do czasu wprowadzenia docelowej zmiany organizacji ruchu na całej długości przebudowanej ul. Piekarskiej - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Jakie zmiany czekają kierowców w okresie Wszystkich Świętych?

Zmiany w organizacji ruchu w okresie Wszystkich Świętych zostaną wprowadzone w nocy z 30 na 31 października przy cmentarzach znajdujących się przy: ul. 9 Maja w Suchej Górze, Kraszewskiego, Powstańców Śląskich i Piekarskiej w Śródmieściu. Natomiast na ul. Leopolda Staffa w Rozbarku zmiany obowiązują już od 28 października.

Cmentarz przy ul. Leopolda Staffa w Bytomiu - Rozbarku:

Wprowadzono ruch jednokierunkowy dla pojazdów na ul. ks. Józefa Szafranka od ul. Staffa do ul. Alojzjanów. Ponadto wprowadzono zakaz parkowania w ciągu ul. Leopolda Staffa, celem utrzymania drożnego dojazdu do parkingu i cmentarza.

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Staffa

Cmentarz przy ul. 9 Maja w Bytomiu - Suchej Górze:

Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy dla pojazdów na odcinku od skrzyżowania ul. 9 Maja z ul. Partyzantów do skrzyżowania ul. 9 Maja z ul. Wyszyńskiego;

Zmiana organizacji ruchu na ul. 9 Maja w Suchej Górze

Cmentarz przy ul. Kraszewskiego w Śródmieściu:

Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy dla pojazdów na ul. Kraszewskiego od al. Legionów do ul. Juliana Fałata.

Cmentarz przy ul. Piekarskiej i Kwiatowej w Śródmieściu:

Ulica Piekarska mimo trwających jeszcze prac wykończeniowych zostanie czasowo otwarta w nocy z 30 na 31 października do 3 listopada na odcinku od skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich do ul. Prusa. Dodatkowo otwarty zostanie także odcinek ul. Piekarskiej od skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Kwiatowej, gdzie wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy w stronę osiedla. Na pozostałych odcinkach ulica Piekarska - od skrzyżowania z ul. Prusa do skrzyżowania z Sądową - będzie nadal nieprzejezdna.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy przy ul. Piekarskiej i Powstańców Śląskich w Bytomiu

Cmentarz przy ul. Powstańców Śląskich w Śródmieściu:

Odcinek ulicy Powstańców Śląskich od skrzyżowania z ul. Czarnieckiego do skrzyżowania z ul. Piekarską zostanie wyłączony z ruchu, z wyjątkiem komunikacji autobusowej.

Zmiany czekają kierowców także na ul. Orląt Lwowskich, gdzie wprowadzony zostanie ruch pojazdów jednokierunkowy na odcinku od ul. Piekarskiej do pl. Słowiańskiego, jak również na ul. Grottgera od ul. Czarnieckiego do ul. Piekarskiej.

Zmiany wprowadzone zostaną także na ul. Rudzkiego i Chełmońskiego, gdzie od 31 października do 3 listopada będzie ruch dwukierunkowy na odcinkach:
- ul. Rudzkiego od ul. Grottgera do ul. Powstańców Śląskich bez możliwości przejazdu na ul. Powstańców Śląskich;
- ul. Chełmońskiego od ul. Grottgera do ul. Powstańców Śląskich bez możliwości przejazdu na ul. Powstańców Śląskich.

Kierowcy będą mogli też skorzystać z dodatkowego parkingu, który zostanie uruchomiony na terenie parkingu Państwowych Szkół Budownictwa (wjazd od strony ul. Powstańców Śląskich).

Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmian w organizacji ruchu.

Będą zmiany w komunikacji miejskiej

W okresie Wszystkich Świętych Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów na terenie Bytomia. Część zmian wynika z prowadzonych prac związanych z modernizacją torowisk tramwajowych w mieście, zaś część związana jest z dostosowaniem komunikacji miejskiej w związku ze wzmożonym ruchem wokół cmentarzy na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ważną zmianą jest przywrócenie kursowania linii tramwajowej nr „38” na ulicy Piekarskiej od 28 października. Tramwaj będzie kursował z częstotliwością co 20 minut na nowej trasie z pl. Sikorskiego wzdłuż ulicy Piekarskiej do przystanku Bytom Powstańców Śląskich. W drodze powrotnej tramwaj będzie obsługiwał również przystanki Bytom Sąd oraz Bytom Moniuszki, dzięki czemu pasażerowie będą mogli bezpośrednio dojechać z cmentarzy do pl. Sikorskiego i tam przesiąść się na inne linie tramwajowe. Nowy rozkład jazdy, uwzględniający kursowanie tramwaju również 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych dostępny jest na stronie ZTM - Rozkład jazdy linii tramwajowej nr 38

Pozostałe zmiany związane z kursowaniem linii tramwajowych i autobusowych na terenie Bytomia możecie sprawdzić na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego

Przypominamy, że 1 listopada przejazd wszystkimi liniami ZTM jest bezpłatny.