Dwa projekty, dwa efekty, dwie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej: „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” oraz „Teraz widzę, że to jest złudzenie”. Podczas dzisiejszych wernisaży zaprezentowane zostały prace powstałe podczas tych projektów. Uczestnicy podziwiali dzieła wsłuchując się w muzykę wrocławskiego duetu Monument Zero.
„Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce”. To projekt który wykorzystał sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami. Projekt realizowany był przez zaproszonych twórców, pacjentów i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Zaprezentowano również sztukę najmłodszych artystów. Ich wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” jest podsumowaniem Projektu Baza.
Jednym z istotnych elementów współpracy podjętej w ramach projektu było kryterium a-hierarchiczności zachęcające do wymieniania się kompetencjami i uczenia od siebie nawzajem. W projekcie oprócz pacjentów i personelu szpitala wzięło udział 9 artystów: Paweł Błęcki, Jagoda Dobecka, Magdalena Franczak, Jolanta Jastrząb, Natalia Kopytko, Barbara Kubska, Dominik Ritszel, Paweł Szeibel, Karolina Grzywnowicz.
Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt zaangażował najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młode osoby miały okazję poznać artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej. Wspólne tworzenie ma być dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia. W wystawie udział wzięli: Sławomir Brzoska, Dorota Hadrian, Przemysław Jeżmirski, Dominika Malska, Paweł Szeibel, Łukasz Szleszyński, Jaśmina Wójcik, Joanna Zdzienicka-Obałek.
Wystawy można podziwiać w CSW Kronika przy Rynku 26 do 12 stycznia 2024 roku. Bilety dostępne na miejscu w cenie 3 złotych (normalny) oraz 1 złoty (ulgowy).