Bytom uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych biegiem im. P. Woźniaka -
W hołdzie bohaterom niezłomnym, Bytom ponownie przeżył bieg pamięci. W sobotę, mieszkańcy oraz goście miasta złączyli siły, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. W VIII Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicy nie tylko zmierzyli się z dystansem, ale także oddali hołd historii.
 1. W sobotę odbył się VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. P. Woźniaka -"Wira".
 2. W biegu wzięło udział prawie trzysta osób.
 3. Trasa biegu liczyła 10 km i 5 km, wiodąc przez serce Bytomia.
 4. Najszybszym biegaczem na dystansie 10 km został Adam Kukowka, a wśród kobiet Aneta Suwaj.
 5. Na krótszym dystansie zwyciężyli Franciszek Olejnik i Iza Wysłuch.
 6. W kategorii Nordic Walking triumfowali Tomasz Sadowski i Gabriela Niederlińska.
 7. W biegu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, w tym drugi zastępca prezydenta Bytomia oraz przewodniczący Rady Miejskiej.
 8. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale, a najlepsi statuetki.
 9. Organizatorką wydarzenia była Katarzyna Szołtysik-Kaczmarek.
 10. Bieg upamiętniał Żołnierzy Niezłomnych i Piotra Woźniaka, działacza niepodległościowego i żołnierza Armii Krajowej.
 11. 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wśród ulic Bytomia, gdzie historia przeplata się z codziennością, odbyło się wyjątkowe wydarzenie. VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych przypomniał wszystkim uczestnikom o ważnej roli, jaką odgrywają Żołnierze Wyklęci w historii Polski. Bieg ten, nazwany imieniem Piotra Woźniaka, pseudonim "Wir", stał się nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim momentem refleksji nad przeszłością.

W tegorocznej edycji biegacze i miłośnicy nordic walking zmierzyli się z trasami o długości 10 km i 5 km, które zaprowadziły ich przez najbardziej malownicze zakątki Bytomia. Start i meta zlokalizowane były przy Muszli Koncertowej w Parku Miejskim im. Kachla, tworząc atmosferę nie tylko sportowego ducha, ale również wspólnoty i pamięci.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Bytomia, ale i okolicznych miast, co świadczy o rosnącej świadomości i potrzebie upamiętniania historii. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń, co pokazuje, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest wartością przekazywaną dalej, od serca do serca.

Podczas gdy zwycięzcy biegu, Adam Kukowka i Aneta Suwaj, zdobyli uznanie dzięki swoim imponującym czasom, to każdy uczestnik tego wyjątkowego biegu przekroczył własną metę - metę pamięci i hołdu dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Warto przypomnieć, że postać Piotra Woźniaka, żołnierza Armii Krajowej i autora wspomnień z czasów PRL, jest jednym z wielu przykładów niezłomności i odwagi, jakie ten bieg miał na celu uczcić.

Wspólny wysiłek organizatorów, uczestników i mieszkańców Bytomia, by upamiętnić tych, którzy nie bali się walczyć z niesprawiedliwością, pokazuje, że pamięć i szacunek dla historii są wartościami, które nadal kształtują naszą tożsamość. VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych to nie tylko wydarzenie sportowe, ale przede wszystkim wyraz głębokiego szacunku dla bohaterów, którzy przeszli przez najciemniejsze strony historii, byśmy my mogli cieszyć się wolnością.


Wg inf z: Urząd Miejski w Bytomiu