Wierszem przez historię - wystawa o Bytomiu w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W Galerii Rotunda rozbrzmiewają krótkie formy i obrazki - opowieść o mieście zamknięta w wierszach, limerykach i pocztówkach. Widzowie zobaczą Bytom z perspektywy osoby, która zbiera lokalne narracje i przekuwa je w śląskojęzyczne teksty. Ekspozycja ma kameralny charakter, ale wpisuje się w szerszy projekt artystyczny o zasięgu ogólnopolskim.
- Wierszowane wypisy o Bytomiu - co trafiło na plansze
- Miejska Biblioteka Publiczna - wystawa w Galerii Rotunda i najważniejsze informacje
- Projekt większy niż jedno miasto - kontekst cyklu wystaw
Wierszowane wypisy o Bytomiu - co trafiło na plansze
Autorem tekstów, które tworzą oś wystawy, jest Bronisław Wątroba. Jego materiał to zbiór krótkich, rytmicznych opisów i limeryków odnoszących się do historii miasta i poszczególnych dzielnic. Teksty powstały w oparciu o opracowania historyczne dotyczące jednego z najstarszych miast Górnego Śląska, a obok słowa pojawią się też dawne i współczesne pocztówki pokazujące zmiany przestrzeni i pamięć miejską.
Miejska Biblioteka Publiczna - wystawa w Galerii Rotunda i najważniejsze informacje
Wystawa dostępna jest na pierwszym piętrze - w Galerii Rotunda w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego. Najistotniejsze dane dla odwiedzających:
- termin ekspozycji: od 6 lutego do 2 marca 2026 roku
- miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna - I piętro, Galeria Rotunda
- co zobaczyć: wierszowane narracje po śląsku, limeryki, pocztówki miasta
Organizacja przestrzeni i dobór materiałów sprawiają, że wystawa działa równie dobrze jako krótka lekcja lokalnej historii i jako przypomnienie o wartościach kulturowych zapisanych w miejskiej pamięci.
Projekt większy niż jedno miasto - kontekst cyklu wystaw
Prezentacja bytomskich materiałów jest częścią szerszego cyklu, który autor rozpoczął w 2021 roku. Plan zakłada przygotowanie 70 wystaw na pamiątkę 70. rocznicy nadania praw miejskich Rudzie Śląskiej - każdemu województwu mają towarzyszyć po trzy przedstawienia miejscowości, a projekt ma potrwać do 2029 roku. W ramach tego zamysłu województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie niż pozostałe regiony.
Dla osób zainteresowanych to okazja, by zobaczyć, jak jedna metoda — wierszowane noty i zbiór pocztówek — potrafi złożyć syntetyczny portret miasta. Dla szkół i grup zainteresowanych lokalną historią ekspozycja może być przystępnym punktem wyjścia do rozmów o przeszłości dzielnic, tożsamości i języku śląskim.
na podstawie: UM Bytom.
![]()
Ostatnie Artykuły

Joga, kuźnia i ambient pod gwiazdami w dawnych warsztatach w Bytomiu

Psy i koty z bytomskiego schroniska przechodzą pełny przegląd zdrowia

Od polskich grobów do wspinaczki. Młodzi goście z Drohobycza w Bytomiu

Marynarskie czapki, syrenki i muzyka na żywo. Seniorzy zatańczą w Bytomiu

Szpital zmienia organizację pracy. Medycyna działa bez zmian

Ukradł 10 butelek alkoholu, potem zaatakował pracownice sklepu w Bytomiu

Bytom popłynie na falach kultury. Nadchodzą dwa tygodnie dobrych spotkań

Sześć sekund, jeden pomysł. Młodzi twórcy mogą zdobyć 10 tys. euro

Owoce „pracują” po zmroku. Właśnie noc może decydować o ich wielkości

Rachunek w restauracji może zaskoczyć. Te informacje muszą być jasne

Ostatni tydzień OLE! zabiera dzieci do lasu, straży i świata przygód

W Bytomiu rusza zbiórka krwi. Mobilny punkt pojawi się przy SRK

W Bytomiu działa wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym i ich rodzin

Kostki, wyobraźnia i portrety z kilku stron w Letniej Akademii Sztuki
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bytomiu - kontakt, godziny, wnioski
- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu - kontakt, godziny, bilety
- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii SUM w Bytomiu - kontakt, poradnie, rejestracja
- Parafia Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu - kontakt, kancelaria, spowiedź
- Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu - kontakt, godziny, rejestracja
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń - Bytom, kontakt i przetargi
