Kierował Kią mimo cofniętych uprawnień - zatrzymany na Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego

2 min czytania
Kierował Kią mimo cofniętych uprawnień - zatrzymany na Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego

Policjanci bytomskiej drogówki zatrzymali na Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego kierowcę Kia Xceed, który prowadził pojazd pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień. Mężczyzna - 37 letni mieszkaniec Gliwic - został wylegitymowany i czeka go proces. Jak podaje Policja, grożą mu m.in. pozbawienie wolności do lat 2 oraz obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat.

Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu zatrzymali do kontroli kierującego Kią Xceed na Alei Jana Nowaka Jeziorańskiego. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że kierował nim 37 letni mieszkaniec Gliwic pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, wydanej przez Prezydenta Miasta Wrocław .

Jak podaje Policja:

“Kierowca, który nie stosuje się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień, dopuszcza się popełnienia przestępstwa z art. 180 a kodeksu karnego.”

Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie, za taki czyn grożą - poza karą grzywny lub ograniczenia wolności - pozbawienie wolności do lat 2. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 roku do 15 lat. Mężczyzna stanie przed sądem.

Policja przypomina, że decyzja o cofnięciu uprawnień wydawana jest w trzech sytuacjach: przekroczenia limitu punktów karnych, braku ważnych badań lekarskich oraz orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. Po upływie okresu cofnięcia uprawnień często konieczne jest ponowne przystąpienie do egzaminu państwowego.

Sprawa pokazuje wyraźnie skalę konsekwencji - kierowca stanie przed sądem i może otrzymać wymierzoną karę, jeśli sąd potwierdzi naruszenie.

na podstawie: KMP Bytom.

Autor: krystian