Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

mieszkania na wynajem Katowice

Katowice są najważniejszym ośrodkiem gospodarczym Górnego Śląska, co tłumaczy, dlaczego do miasta sprowadza się tak wiele osób z innych regionów kraju. Cała Aglomeracja Śląska jest również popularnym celem emigracji zarobkowej chociażby wśród Ukraińców – nie tylko z uwagi na dużą dostępność miejsc zatrudnienia, ale również korzystne skomunikowanie z naszym wschodnim sąsiadem. Wszystko to sprawia, że katowicki rynek mieszkaniowy stał się łakomym kąskiem dla inwestorów chcących zarabiać na wynajmie. Zakup mieszkania w Katowicach na wynajem jest bardzo dobrym pomysłem na ulokowanie kapitału i jego pomnożenie. Trzeba przy tym spełnić jeden warunek: wybrać taką nieruchomość, która będzie atrakcyjna w oczach najemców. Co właściwie o tym decyduje?

Lokalizacja

To ona ma największy wpływ na to, czy zakupione mieszkanie w Katowicach przeznaczone na wynajem nie będzie zbyt długo czekać na najemcę, a także, czy przyniesie właścicielowi oczekiwane przez niego zyski. Oczywiście nieruchomości w mniej atrakcyjnych lokalizacjach także prędzej czy później znajdą lokatorów, ale właściciel będzie zmuszony pójść na kompromis w zakresie wysokości czynszu, co w naturalny sposób obniży roczny zwrot z inwestycji.

Jaka lokalizacja jest zatem szczególnie pożądana przez najemców? Zdecydowanie centralna. Najszybciej z rynku „znikają” mieszkania w Katowicach na wynajem, które są położone w szeroko pojętym centrum miasta. Dużą popularnością cieszy się też teren katowickiego śródmieścia, który przyciąga łatwym dostępem do rozrywek, miejsc kultury, doskonale rozwiniętej komunikacji publicznej oraz całej miejskiej infrastruktury, a przy tym umożliwia wyciszenie się po ciężkim dniu pracy.

Przykładem inwestycji mieszkaniowej, która ma wyjątkowo duży potencjał na rynku wynajmu, jest Pierwsza Dzielnica. Projekt realizowany przez znanego śląskiego dewelopera, TDJ Estate (w jego portfolio znajduje się m.in. Osiedle Franciszkańskie), powstaje przy ulicy Góreckiego, w sąsiedztwie dzielnicy Koszutka – bardzo popularnej wśród najemców.

Taka lokalizacja nowego osiedla ma kilka istotnych atutów z punktu widzenia osób zainteresowanych wynajęciem mieszkania. Mowa o chociażby:

  • Bezpośredniej bliskości szkół, przedszkoli, żłobków, sklepów, ośrodków zdrowia, aptek, czyli wszystkiego, co jest potrzebne na co dzień;
  • Znakomitym połączeniu ze ścisłym centrum Katowic, do którego można się bez problemu dostać pieszo, rowerem czy komunikacją publiczną;
  • Bliskości terenów rekreacyjnych i spacerowych;
  • Położeniu w sąsiedztwie miejsc rozrywki i kultury – Pierwsza Dzielnica powstaje w najbliższym sąsiedztwie tak zwane katowickiej Strefy Kultury;

Atrakcyjna architektura

Wciąż pokutuje niesłuszne przekonanie, że najemcy nie zwracają szczególnej uwagi ani na standard wykończenia mieszkania, ani na wygląd budynku i przynależnej do niego infrastruktury – rzekomo liczy się dla nich wyłącznie jak najniższa cena. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od tego, kim jest nasz docelowy najemca.

Obecnie szczególnie korzystne dla inwestorów jest wynajmowanie mieszkań wymagającym lokatorom, czyli osobom oczekującym wysokiego standardu (turystom, biznesmenom, kadrze managerskiej). Wynajem krótkoterminowy jest nie tylko bardzo bezpieczny, ale również przynosi wysokie dochody – znacznie atrakcyjniejsze niż w przypadku standardowego wynajmu długoterminowego.

Dla takich najemców bardzo istotne jest, aby mieszkanie było wykończone w wysokim standardzie i znajdowało się na nowoczesnym osiedlu. Wszystkie te oczekiwania spełnią mieszkania powstające w inwestycji Pierwsza Dzielnica. Warto wspomnieć, że za projekt osiedla odpowiada sam Przemo Łukasik, czyli jedno z „najgorętszych” nazwisk europejskiej architektury.

Wygodne miejsce do życia i pracy

Niezależnie od tego, czy docelowo inwestujemy w mieszkanie na wynajem długo- czy krótkoterminowy, warto zwrócić uwagę na to, czy dana nieruchomość zapewni najemcom dostęp do wszystkich wygód. Sprawdźmy, jak pod tym względem wypada Pierwsza Dzielnica.

Do dyspozycji mieszkańców, a także najemców, będą takie udogodnienia, jak podziemny parking, strefa coworkingowa (doskonałe rozwiązanie dla biznesmenów okazjonalnie zatrzymujących się w Katowicach), bawialnia czy pralnia. Z kolei na dolnych kondygnacjach budynków przewidziano lokale usługowe – m.in. restaurację, piekarnię czy salon urody. Te ostatnie udogodnienia są niezwykle istotne dla najemców okazjonalnych, którzy zwykle nie mają czasu, by szukać tego typu punktów na terenie miasta i chcą mieć do nich dostęp „pod ręką”.

Pierwsza Dzielnica to jeden z najbardziej interesujących projektów deweloperskich realizowanych na terenie Górnego Śląska. Budowa osiedla została podzielona na etapy – w ramach pierwszego z nich deweloper odda trzy 12-kondygnacyjne budynki z łącznie 256 mieszkaniami, w tym prestiżowymi penthouse’ami. Zakończenie tego etapu jest planowane na III kwartał 2021 roku. Szczegóły na temat inwestycji można sprawdzić na jej oficjalnej stronie internetowej www.pierwszadzielnica.pl.