Bytom gotowy do Sprzątania świata



Kilkaset worków, ponad kilka tysięcy rękawiczek i 10 kontenerów, z których każdy pomieści 7 metrów sześciennych odpadów. Bytom przygotowuje się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata 2020. Już 17 września w teren wyjdą uczniowie bytomskich szkół, a 18 i 19 sprzątać będą już wszyscy zainteresowani bytomianie. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, odebrać worki, rękawiczki i... wyruszyć w teren 18 i 19 września.

Tegorocznej akcji, która w Bytomiu organizowana jest już po raz 27. przyświeca hasło „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Podobnie, jak w ubiegłych latach Sprzątanie Świata swoim zasięgiem obejmie przede wszystkim tereny przyszkolne oraz inne miejsca, które w specjalnej ankiecie zgłoszeniowej zaznaczą poszczególne szkoły lub inni uczestnicy akcji.

Tradycyjnie już ekipy uczniów wyposażone w worki i rękawiczki, rozprawią się z odpadami pozostawionymi na terenach zielonych m.in. w Żabich Dołach, Suchogórskim Labiryncie Skalnym  czy Miechowickiej Ostoi Leśnej. Zebrane śmieci z wyznaczonych punktów odbierze Miejski Zarząd Dróg i Mostów, a zutylizuje je specjalistyczna firma – mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Jak co roku w tę proekologiczną akcję włączają się nie tylko bytomscy uczniowie, ale wszyscy, którym leży na sercu troska o przyrodę. Do udziału w akcji będzie można  się zapisać w Biurze Promocji Bytomia przy Rynku 7 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30) oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych – lokal w Bytomiu przy pl. Sobieskiego 3 (godziny otwarcia). Tam też będzie można odebrać worki i rękawiczki.
 
Chętnych, by wziąć udział w wielkim sprzątaniu Bytomia nie brakuje, o czym świadczy liczba zgłoszonych szkół. Są wśród nich: SP 4, SP 5, SP 16, SP 21, SP 28, SP 32, SP 33,  SP 38, SP 54, Specjalny Ośrodek Wychowawczy nr 2 oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Radzionkowie.

W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim akcji, będziemy zachęcać uczestników do rezygnacji z plastiku albo zredukowania go w codziennym życiu i wybierania bardziej ekologicznych rozwiązań. Niezmiennie też będziemy mówić o prawidłowej i odpowiedzialnej segregacji odpadów
– mówi Wojciech Bryś.

Pobierz formularz zgłoszeniowy i kwestionariusz ryzyka epidemicznego.

Autor: AK