W czasie kiedy lokaty bankowe są bardzo nisko oprocentowane, coraz więcej osób decyduje się na zakup apartamentów inwestycyjnych. Kupując apartament inwestycyjny, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby mieć pewność dobrze zainwestowanego kapitału. Inwestycja w nieruchomości ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Czy apartamenty inwestycyjne to dobra lokata kapitału? Na co musimy uważać przed zakupem? Sprawdzamy.
Znajomość rynku i wiedza
Inwestycja w apartamenty, która przyniesie nam zyski, wymaga dobrej znajomości rynku. Musimy sprawdzić, jak kształtują się ceny mieszkań, w jakiej lokalizacji warto kupić mieszkanie, a w jakiej lepiej tego unikać. Jak wygląda zainteresowanie wynajmem krótko i długoterminowym oraz jakie grupy odbiorców będą zainteresowane naszym potencjalnym apartamentem. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się również z przepisami prawa, normami budowlanymi oraz informacjami o podatkach i kosztach związanych z zakupem nieruchomości.
Apartamenty inwestycyjne to dobra inwestycja dla osób dysponujących gotówką, pozwalającą zakupić nieruchomość z własnych środków. Ceny apartamentów inwestycyjnych często są dużo wyższe niż tradycyjnych mieszkań w dużym mieście. Wyróżnia je doskonała lokalizacja, najczęściej w miejscowości turystycznej lub blisko biznesowego centrum miasta. Zakup apartamentu pod wynajem to korzystna forma ulokowania oszczędności. Mieszkanie pod wynajem daje możliwość na comiesięczny dochód pasywny.
Apartamenty na wynajem
Condohotele i aparthotele to dobre rozwiązanie, jeśli znajdziemy nieruchomość w dobrej lokalizacji. Tego typu nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród gości biznesowych, wynajmujących apartamenty na okres dłuższy niż dwie, trzy doby. Inwestycja w condohotele i aparthotele może okazać się ryzykowna, ponieważ tego typu inwestycje nie podlegają ustawie deweloperskiej, czyli w przypadku upadłości dewelopera musimy liczyć się ze stratą całości lub części kapitału. Z drugiej strony odpowiednio wyposażony i zlokalizowany w atrakcyjnej okolicy apartament na wynajem może przynieść zyski nawet od 8 do 10% rocznie.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl