Do 2 lutego potrwa wystawa „Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki europejskie”, którą można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Na tegorocznej wystawie prezentowane są betlyjki śląskie i szopki europejskie pochodzące z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć nie tylko znane szopki hiszpańskie czy francuskie, ale także szopkę pochodzącą z Irlandii, Węgier, Austrii bądź Armenii.

Zobacz betlejki i szopki śląskie, polskie i europejskie

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, zaś na Śląsk szopka - betlyjka - zawitała w XVII wieku i do lat trzydziestych XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów.

Warto dodać, że tradycja ta nie zanikła w naszym regionie. Przykładem jest powstała z inicjatywy mieszkańców Bytomia i Tarnowskich Gór szopka betlejemska. Szopka, mimo że nie jest częścią wystawy, jaka prezentowana jest w Muzeum Górnośląskim, warta jest wspomnienia, bowiem wykonana została z materiałów z recyklingu, m.in. tektury, palet drewnianych czy pozostałości drzewnych.

Szopka belejemska stworzona przez mieszkańców Bytomia i Tarnowskich Gór

Inicjatorem jej powstania był związany z Bytomiem, a obecnie mieszkający w Tarnowskich Górach Tomasz Duda, który wspólnie z przyjaciółmi zdecydował się zbudować składającą się z aż 5 palet drewnianych szopkę, która łącznie powstawała ponad miesiąc.

Szopka belejemska stworzona przez mieszkańców Bytomia i Tarnowskich Gór

Mimo że mamy już okres poświąteczny, zapraszamy mieszkańców naszego miasta na wystawę do Muzeum Górnośląskiego, gdzie nowością są nie tylko kopie figur szopkowych, które można dotykać. Figury przygotowano z myślą o niewidzących i niedowidzących oraz najmłodszych zwiedzających.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2022 roku, a można ją oglądać w gmachu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego. Bilet normalny - 6 z, zaś ulgowy - 3 zł.

Więcej informacji na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu