Jak sprawdzić wiarygodność parabanku?

Dzisiaj, gdy chce się pożyczyć pieniądze, ma się wiele możliwości. Choć dla wielu jedynym wyjściem jest zwrócenie się o kredyt do banku, to jednak wielu z nas z różnych powodów szuka wsparcia finansowego w innych instytucjach. Parabanki, bo o nich mowa, umożliwiają szybkie pożyczki z minimum formalności. A jak sprawdzić ich wiarygodność?

Parabank – co to?

Parabanki, choć przez wielu z nas utożsamiane są z bankami, to jednak są zupełnie innymi instytucjami. Przede wszystkim bank to osoba prawna. Jego działanie określa ściśle Ustawa o prawie bankowym. Podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Co więcej, depozyty zbierane przez bank chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Tak więc w razie jakichkolwiek problemów instytucji, klient jest chroniony.

Inaczej sprawa ma się w przypadku parabanków. Przede wszystkim są to prywatne firmy pożyczkowe, które działają na podstawie Kodeksu Cywilnego. Oczywiście, aby mogły udzielać pożyczek, muszą być wpisane do rejestru KNF. Warto jednak wiedzieć, że mimo to nie są objęte takim nadzorem, jak banki. Co istotne, w żaden sposób nie podlegają pod Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Czy oznacza to, że nie warto korzystać z oferty parabanków? Niekoniecznie. Są instytucje, które są bardzo popularne, więc jest w sieci wiele opinii na ich temat. Na stronie parabankowo.pl/lista-parabankow-w-polsce-popularne-firmy-pozabankowe-gdzie-szukac-o-nich-informacji/ wymieniono najpopularniejsze parabanki, na które stawia wielu Polaków. Jak jeszcze można sprawdzić taką firmę pożyczkową?

Lista parabanków

Wiadomo już, że banki a parabanki to zupełnie inne instytucje. Pierwsze z nich podlegają ścisłej kontroli, drugie – znacznie mniejszej. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie z oferty pożyczkowej, czy na kredyt konsolidacyjny w parabanku, jest równoznaczne z podjęciem ryzyka. Choć oficjalnie Komisja Nadzoru Finansowego nie pełni pieczy nad pracą parabanków, to jednak nie oznacza, że działają one poza prawem.

Aby firma mogła pożyczać pieniądze, musi spełniać warunki, jakie określone są w ustawie o kredycie konsumenckim. Przede wszystkim kluczowe jest, by informowała klientów o warunkach proponowanej pożyczki, a także musi badać zdolność kredytową. Dzięki spełnieniu takich wymogów parabanki mogą uzyskać wpis do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego. To właśnie na stronie KNF można zobaczyć listę parabanków.

Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Wiarygodne parabanki warto sprawdzić na listach, ale i w internetowych rankingach parabanków. To właśnie one gromadzą nie tylko informacje o ofertach konkretnych firm, ale również dane na temat samych przedsiębiorstw. Często dzięki porównywarce pożyczek pozabankowych można zdobyć informacje o samej firmie. Najwięcej informacji zamieszczają klienci firm pozabankowych. Wskazują, jak działa dana firma, a także ile czasu zajmuje jej rozpatrzenie wniosku, czy wyjaśnianie jakichkolwiek kwestii spornych.

Wiarygodność firmy pożyczkowej – dlaczego i jak ją sprawdzić?

Parabanki dla zadłużonych to często jedyny sposób na to, by zdobyć pieniądze, gdy szuka się wsparcia finansowego, a banki odmawiają udzielenia kredytu. Jednak nawet w tak podbramkowej sytuacji warto zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Parabank w Polsce warto sprawdzić w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Oczywiście nie jest on dla parabanków obowiązkowy, ale firmy, które chcą pokazać klientom, że są w porządku, często tam figurują. Ale to nie wszystkie miejsca, w których można sprawdzić wiarygodność parabanku. Dobrze jest upewnić się, że parabanki w Polsce, których ofertę się rozważa, figurują w Krajowym Rejestrze Sądowym. A dlaczego w ogóle warto sprawdzać parabanki? Przede wszystkim, by mieć pewność, że pożycza się pieniądze na pewnych zasadach, a także, że dane powierzane instytucji są bezpieczne.