Psychologiczne techniki terapeutyczne - dlaczego są tak ważne?

Jednym z podstawowych celów terapii jest pomoc człowiekowi w zaprzestaniu odtwarzania destrukcyjnych wzorców, a tym samym wsparcie go w pokonywaniu trudnych sytuacji. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego specjaliści w dziedzinie psychologii, którzy oferują pacjentom usługi z zakresu terapii, powinni być zaznajomieni ze skutecznymi metodami działania. Doskonałe wsparcie stanowią w tym psychologiczne techniki terapeutyczne.

Psychoterapia – najważniejsze informacje

Psychoterapia opiera się na kontakcie pacjenta z psychoterapeutą – specjalista nie wskazuje przy tym gotowych rozwiązań, a towarzyszy klientowi w poszukiwaniu własnych możliwości oraz pomaga mu zrozumieć swoje mocne strony czy ograniczenia. Psychoterapia obejmuje przy tym metody o naukowo potwierdzonej skuteczności, które opierają się o wiedzę z różnych obszarów: psychologii, medycyny czy socjologii. Pozwala to na zaoferowanie pacjentom możliwości rozwiązania szerokiego zakresu problemów psychicznych.

Psychoterapia wspiera pacjentów podczas zmagań z chorobami psychicznymi znacząco utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, zaburzeniami obniżającymi komfort życia, a także pomaga im przy życiowych kryzysach oraz trudnościach w kontaktach społecznych czy brakiem wiary w swe możliwości. Mogą na nią uczęszczać osoby posiadające schorzenia psychiczne, a także wszyscy ci, którzy pragną poprawić jakość swego dotychczasowego życia.

Szkoły psychoterapeutyczne – co warto o nich wiedzieć?

Można wyróżnić wiele szkół psychoterapeutycznych. Jedną z nich stanowi psychoterapia psychodynamiczna, która opiera się na rozmowie – wywodzi się ona z przekonania, że na ludzkie zachowanie wpływają doświadczenia z dzieciństwa. Podczas spotkań pacjent opowiada o swej przeszłości. Z kolei psychoterapia kognitywna, zwana poznawczą, skupia się na analizie sposobu myślenia człowieka – zakłada ona, że determinuje on nasze samopoczucie oraz zachowanie. Pracując ze specjalistą w tym zakresie, możliwa jest zmiana dysfunkcyjnych myśli, aby poprawić jakość swego życia. Kolejnym nurtem w psychoterapii jest ten poznawczo-behawioralny. Terapia CBT opiera się na założeniu, że modyfikacja jednego z trzech elementów, to znaczy myśli, emocji bądź zachowania, pozwala płynąć na pozostałe.

Wybór odpowiedniego nurtu psychoterapii znacząco wpływa na proces leczenia. To właśnie od praktykowanego przez danego specjalistę nurtu należy, jak przebiegać będą spotkania oraz jaki zakres problemów zostanie podczas nich poruszony. Wybierając psychoterapeutę, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim nurcie odbywa się oferowana psychoterapia – chociaż podczas swej pracy mogą oni łączyć metody z różnych podejść, zazwyczaj jedno z nich dominuje. Wiąże się to z wykorzystywaniem przez psychoterapeutę pewnych psychologicznych technik terapeutycznych – stanowią one procedury, które polegają na zorganizowaniu podczas spotkań sytuacji pozwalajacych w optymalny sposób zrealizować terapeutyczne cele.

Chcesz dowiedzieć się więcej o psychologicznych technikach terapeutycznych? Sporą dawkę cennej wiedzy znajdziesz tutaj: https://www.psychostart.pl/category/techniki-terapeutyczne/.

Psychologiczne techniki terapeutyczne – ich istota

Psychologiczne techniki terapeutyczne stanowią zespół działań pozwalających osiągnąć cele wyznaczone podczas psychoterapii. Specjalista powinien być z nimi zaznajomiony i posiadać wiedzę na temat tego, jak korzystać z danego narzędzia oraz kiedy należy to zrobić. Określone techniki terapeutyczne stanowią podstawę pewnych nurtów psychoterapii, o którym wspomnieliśmy wcześniej – bez ich znajomości oraz wykorzystania niemożliwa byłaby skuteczna pomoc pacjentowi. Co więcej, niejedna technika może być z powodzeniem wykorzystana także w ramach pomocy psychologicznej.

Psychoterapeuta powinien być wyposażony w wiedzę o możliwych do wykorzystania regułach postępowania – znajomość psychologicznych technik terapeutycznych pozwala na odpowiednie wykorzystanie narzędzi, by zrealizować cele terapeutyczne. Dzięki temu możliwe jest zaoferowanie skutecznej pomocy pacjentom.