Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Bytom

Żłobki, przedszkola w Bytomiu. Co oferuje Bytom dla pracujących mam?

Każda mama, która chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, musi zdecydować, pod czyją opieką zostawi swoje dziecko. Nie jest to prosta decyzja, z jej podjęciem wiążą się również ograniczenia finansowe. Większość rodziców decyduje się na oddanie swojej pociechy do żłobka, a jeśli jest już starsze, do przedszkola. Jak wybrać odpowiednią placówkę? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Jak wybrać żłobek lub przedszkole?

Dzieci to nasze największe skarby i myśl o tym, że trzeba je komuś oddać pod opiekę zazwyczaj budzi w rodzicach strach i bardzo wiele wątpliwości. Biorąc jednak pod uwagę, że mało które małżeństwo może sobie pozwolić na to, by jeden z rodziców zrezygnował z pracy na rzecz wychowywania latorośli, prędzej czy później trzeba wykonać ten krok.

Jeśli temat jest dla nas całkowicie nowy, to można na początek poszukać porad w internecie, wybrać żłobek czy przedszkole pomagają artykuły na mamawpracy.pl, a także na innych portalach o zbliżonej tematyce.

Kolejnym krokiem powinno być zebranie podstawowych informacji o wszystkich placówkach tego typu znajdujących się w okolicy i sprawdzenie ich w rejestrze gminy lub miasta. Bardzo dobrze, jeśli wśród naszych znajomych są osoby posiadające dzieci w podobnym wieku do naszych, które mają już jakieś doświadczenia związane ze żłobkiem lub przedszkolem. Nie ma lepszego źródła informacji niż osoby, które sprawdziły coś na własnej skórze, dlatego warto poprosić ich o radę, zapytać jakie mają zastrzeżenia lub jakie widzą zalety danego miejsca.

Żłobki i przedszkola w Bytomiu

Bytom to dość duże miasto, w związku z czym interesujących nas placówek również jest sporo. Oddziałów miejskich przedszkoli jest 41, znacznie gorzej prezentuje się sytuacja w przypadku żłobków. Wśród publicznych placówek opiekuńczych dla najmłodszych właściwie nie ma wyboru, gdyż jest tylko jeden żłobek miejski w Bytomiu. Decydując się na prywatny żłobek mamy do wyboru 10 adresów.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru żłobka, warto skorzystać z dni adaptacyjnych. Jest to kilka dni, w których możemy towarzyszyć maluchowi w poznawaniu nowego miejsca i ludzi. Dzięki temu nie tylko dziecko łatwiej oswoi się z nową sytuacją, ale także my będziemy mieli szansę poobserwować jakie podejście mają pracownicy do podopiecznych i w razie jakichkolwiek wątpliwości, zadać dodatkowe pytania.

Bardzo ważną kwestią jest również to, jak przygotować dziecko do żłobka. Przede wszystkim należy z nim rozmawiać. Maluch musi widzieć, że rodzice opowiadają o żłobku z entuzjazmem. Pierwsza wizyta w tym miejscu również powinna odbywać się w radosnej atmosferze.

Ile kosztuje żłobek?

W Bytomiu koszt żłobka waha się pomiędzy kwotą 349 zł za miesiąc a 1065 zł. Do tego doliczyć trzeba opłatę za wyżywienie, która dziennie wynosi około 10 zł (najniższa stawka to 6 zł, a najwyższa to 13 zł). Trzeba przyznać, że są to bardzo duże rozbieżności, co ciekawe dwie spośród prywatnych placówek mają niższe czesne od żłobka miejskiego.