Gdzie tanio kupić paliwo na Śląsku?

Ceny paliwa w hurcie oraz w detalu są regularnie podnoszone. Wynika to m.in. z kosztu zakupu baryłki ropy naftowej, wysokiego kursu dolara oraz słabej złotówki, a także agresji Rosji na Ukrainę. Czy można ustrzec się przed podwyżkami i kupić tanio paliwo na Śląsku?

Jakie rodzaje paliwa można kupić na Śląsku?

Mianem paliwa określa się zbiór substancji, które wykorzystywane są do napędzania pojazdów mechanicznych oraz maszyn rolniczych i budowlanych. Wśród nich wyróżnić można:

  • benzynę bezołowiową 95,
  • benzynę bezołowiową 98,
  • olej napędowy,
  • LPG, czyli skroplony gaz petrochemiczny.

Dostępne są one zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej.

Sposoby na tanie paliwo

Biorąc pod uwagę aktualne ceny paliwa wielu przedsiębiorców, jak i osób fizycznych dąży do zminimalizowania kosztów związanych z jego zakupem. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sposobów na zaoszczędzenie w tym aspekcie. Pierwszym z nich jest hurtowy zakup paliwa oraz magazynowanie go. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści. Do najważniejszych zaliczyć można nie tylko atrakcyjną cenę w porównaniu ze sprzedażą detaliczną, ale i uniezależnienie się od wzrostu cen paliwa, stały dostęp do niego, jak i większy ład i porządek w dokumentacji związanej z zakupem. Hurtową sprzedaż paliw na Śląsku oferuje Galon.com.pl, firma zapewnia klientom jego transport własną wyspecjalizowaną flotą, co zwiększa bezpieczeństwo oraz terminowość dostawy.

Kolejnym ze sposobów na tanie tankowanie jest korzystanie ze stacji benzynowych, które położone są na uboczu, należących do supermarketów, jak i operatorów komunikacji miejskiej. W tego typu miejscach istnieje możliwość zatankowania samochodu prywatnego, a także służbowego, a ceny mogą być zauważalnie niższe. Zazwyczaj najdrożej jest na CPN-ach, które zlokalizowane są przy autostradach.

Gdy nie ma możliwości tańszego zakupu paliwa, warto pamiętać o tym, że stosowanie się do zasad ekojazdy pozwala na zmniejszenie jego spalania, a co za tym idzie oszczędności. Pożądanymi praktykami są: płynna jazda ze stałą prędkością, unikanie korków i jazdy w godzinach szczytu, zniwelowanie ilości zabieranego bagażu, przewidywanie zachowania innych kierowców oraz dbanie o samochód i jego silnik.

W jakich śląskich miastach można kupić tanie paliwo?

Warto wiedzieć, że ceny paliwa różnią się pomiędzy sobą w poszczególnych lokalizacjach. Nie dotyczy to jedynie województw czy powiatów – różnice można zauważyć na terenie miasta, stacje tej samej sieci położone przy różnych ulicach mogą mieć odmienne ceny. Bazując na danych z dnia 11.05.2022, najtaniej kupić można było:

  • benzynę 95 w: Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Jagiełły, Czeladzi przy ul. Staszica oraz Katowicach przy ul. Bytkowskiej (cena wahała się od 5,64 zł do 6,32 zł);
  • benzynę 98 w: Dąbrowie Górniczej przy ul. Kasprzaka, Zabrzu przy ul. Karola Miarki oraz w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Pszowskiej/Górniczej (ceny na tych stacjach – od 6,53 zł do 6,70 zł);
  • olej napędowy w: Raciborzu przy ul. Rybnickiej, Chorzowie na DW908 (Drogowa Trasa Średnicowa 51) oraz w Gliwicach przy Toszeckiej (od 7,06 zł do 7,39 zł);
  • gaz: w Waleńczowie przy ul. Częstochowskiej, Bytomiu przy Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz w Gliwicach przy ul. Toszeckiej (3,25 zł – 3,30 zł).

Należy zaznaczyć, że ceny paliwa są aktualnie niezwykle dynamiczne, dlatego wykaz najtańszych stacji ma charakter poglądowy, podobnie jak opisane w artykule ceny. Chcemy także podkreślić, ze w przypadku hurtowego zakupu paliwa koszty mogą być bardziej okazyjne.