Co powinniśmy ze sobą zabrać wybierając się w góry?

Osoby bez doświadczenia w wędrówkach dość często zabierają ze sobą wiele niepotrzebnych rzeczy. Dotyczy to zwłaszcza odzieży osobistej. Nie należy zapominać, że oprócz własnych rzeczy trzeba też nieść część wyposażenia grupy (np. namiot, czajnik, jedzenie). Oto sprzęt niezbędny do udziału w każdej wyprawie w góry.

Buty trekkingowe

Buty to jeden z najważniejszych elementów Twojego stroju — muszą być solidne i wytrzymałe. Najlepsze są buty trekkingowe z membranami Gore-Tex lub ich odpowiednikami. Takie buty mają zazwyczaj wysoki chwyt, który chroni stopę przed zwichnięciami, nie przemaka i pozostawia stopę suchą, ponieważ odprowadza wilgoć.

Latem w zwykłej wędrówce w przypadku braku takich butów (obecnie nie są tanie) można wziąć zwykłe trampki. Muszą mieć jednak grube ścianki i podeszwy.

Skórzane buty przed podróżą należy zaimpregnować smarem lub nowoczesnymi sprayami hydrofobowymi.

Do odpoczynku i na suche szlaki idealnie nadają się sandały trekkingowe. Dzięki tej kombinacji obuwia, Twoje stopy będą zawsze gotowe na ulubione przygody.

Plecak turystyczny

Plecak jest jednym z filarów turystyki pieszej. Równie dobrze może zamienić wędrówkę w horror lub ją ułatwić. Rynek oferuje obfitość plecaków o różnej konstrukcji, pojemności, wadze, specyfikacji i cenach. Aby dowiedzieć się, którego z nich potrzebujesz, musisz najpierw poradzić sobie z resztą sprzętu.

Obecnie dostępny jest szeroki wybór plecaków od różnych producentów. Ceny różnią się w zależności od jakości i producenta. Na 6-dniową wędrówkę potrzebny będzie plecak o pojemności 70-80 l dla mężczyzn i plecak 50 l dla kobiet (przed zakupem takiego plecaka warto przeycztać ten artykuł https://nawakacje.eu/rankingi/najlepszy-plecak-turystyczny-50l/). Ta objętość powinna wystarczyć, aby umieścić wszystkie rzeczy w środku plecaka. Odradzamy próby zakładania czegokolwiek na wierzch plecaka, zwłaszcza podczas wędrówek po górach, gdzie pogoda może być bardzo zmienna i istnieje prawdopodobieństwo, że wszystko zmoknie. Nowoczesne plecaki wyposażone są w specjalne pokrowce przeciwdeszczowe, które powinny chronić zawartość przed zamoczeniem. Zalecamy jednak, aby wszystko, co znajduje się w plecaku, zapakować w worki foliowe lub specjalne szczelne torby.

Kurtka wodoodporna, osłona przeciwdeszczowa, windstopper

Niestety, w górach często pada deszcz i trzeba się przed nimi jakoś bronić. W lecie potrzebna jest kurtka, która jest wodoodporna i wiatroszczelna. Przyda się kaptur, który ochroni Cię przed warunkami atmosferycznymi.

Kurtka z membraną to dobry pomysł, ponieważ zapewni Ci dodatkowy komfort podczas przebywania na zewnątrz. W zimie potrzebna jest ocieplana kurtka. W żadnym wypadku nie bierz na wycieczkę kurtek przeznaczonych dla miasta, w tym skórzanych. Jeśli Twoja kurtka przepuszcza wodę, a nie masz na plecaku pokrowca przeciwdeszczowego, pamiętaj o zabraniu peleryny przeciwdeszczowej lub poncho. Duży płaszcz przeciwdeszczowy da radę, ale bardzo szybko się rozrywa i można go zgubić już pierwszego dnia.

Zabierz ze sobą również kilka lekkich syntetycznych lub półsyntetycznych koszulek. Osobom wrażliwym na słońce zaleca się noszenie koszulki trekkingowej z długim rękawem.