To jedna z największych w Polsce imprez modelarskich, która od wielu lat przyciąga miłośników modelarstwa nie tylko z naszego kraju, ale również z wielu krajów europejskich. W Bytomiu - Szombierkach trwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski, w którym udział bierze aż 350 wystawców z Polski, Szwecji, Litwy, Czech, Węgier oraz Słowacji. Zawodnicy, którzy prezentują swoje modelarskie arcydzieła walczą w różnych kategoriach o miano najlepszego modelu, ale również w dwóch memoriałach - Memoriale im. Edwarda Boniego i płk Jana Białego.

W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła

- Bytom od wielu lat słynie z jednej z największych i najbardziej prestiżowych imprez modelarskich w Polsce i Europie. Tegoroczna edycja tylko potwierdza ten fakt. Do naszego miasto przyjechało prawie 350 zawodników, którzy mają tutaj okazję do zaprezentowania swoich modeli wykonanych z prawdziwym kunsztem - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Modele to dla nich pasja

Mogą być z polistyrenu, kolorowych metali, żywicy czy drewna, wykonane technikami, jakie wykorzystuje się w jubilerstwie, elektronice, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Mowa o modelach, które dzisiaj w sobotę 25 marca oraz w niedzielę 26 marca możemy oglądać w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego. Warto podkreślić, że konstruowanie, dopasowywanie i klejenie to wielka pasja modelarzy. Każdego dnia potrafią spędzić wiele godzin nad modelem, by później pokazać go światu np. podczas bytomskiego konkursu, który co roku gromadzi fanów modelarstwa z Polski i zagranicy.

Warto podkreślić, że impreza ma charakter otwarty, to znaczy, że każdy może wystawić swój model (po wcześniejszej rejestracji) albo po prostu przyjść i pooglądać wystawione prace. Dla modelarzy jest to okazja, aby poznać się osobiście, podyskutować o swojej pasji i wymienić poglądy. Oczywiście festiwal to konkursy, więc jest tez rywalizacja i pewne emocje. Dla zwiedzających z kole jest to okazja, aby ciekawie spędzić czas oglądając modele lotnicze, pancerne, dioramy, figurki itd. Bytomski Festiwal to również pasjonująca lekcja historii i techniki na żywo, okazja do pooglądania grup rekonstrukcyjnych, poznania dorobku klubów modelarskich, porozmawiania z modelarzami a w końcu do zakupienie swojego pierwszego modelu…

Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego odbywają się także dwa memoriały mające upamiętnić w szczególny sposób osoby związane z Bytomiem.

W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła

Memoriał Edwarda Boni - Grand Prix festiwalu

Edward Boni urodził się w 1931 we Lwowie, gdzie przeżył II wojnę światową i po jej zakończeniu, w ramach tzw. repatriacji, jako 12-letni chłopiec przyjechał z rodzicami do Bytomia. Na stałe związał się z tym miastem i Śląskiem, spędził w nim całe życie. Jako dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, na Śląsku i Zagłębiu był osobą publiczną. Jego wielką pasją było modelarstwo redukcyjne, które aktywnie przez całe życie promował. Memoriał organizowany jest od 2005 roku w uznaniu zasług Edwarda Boni dla polskiego modelarstwa redukcyjnego.

W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (1) W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (1)
10

W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła

W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (2)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (3)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (4)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (5)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (6)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (7)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (8)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (9)
W Bytomiu trwa Festiwal Modelarski. Najlepsi modelarze prezentują swoje arcydzieła (10)

Memoriał pamięci płk Jana Białego

Drugi memoriał poświęcony jest pamięci płk Jana Białego, uczestnika trzech wojen - I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Jan Biały był pilotem, cichociemnym oraz powstańcem warszawskim. Pułkownik Jan Biały to postać niezwykła - bohater i patriota, urodzony w Krakowie, po wojnie aż do śmierci mieszkaniec Bytomia. Od 2013 organizowany jest memoriał Jego imienia - za najciekawszy model samolotu związany z osobą płk. Białego.

Wystawę modeli będzie można oglądać również w niedzielę 26 marca. Zapraszamy od 9:00 do 12:00.