W Bytomiu już wkrótce powstaną pierwsze domy z drewna klejonego krzyżowo, w których zamieszkają m.in. Szwedzi, Niemcy, Austriacy oraz Holendrzy i Brytyjczycy. Przy ul. Celnej w Karbiu firma MULTICOMFORT Sp. z o.o. z Wieliczki uruchomiła 25 maja zakład produkcyjny, w którym będą produkowane domy i budynki w technologii CLT. Budowa zakładu produkcyjnego to inwestycja warta 12 mln zł.

Firma MULTICOMFORT otwarła swój nowy zakład produkcyjny w Bytomiu

- Względy logistyczne przesądziły o tym, dlaczego wybraliśmy Bytom na miejsce naszego nowego zakładu produkcyjnego. Bytom ma świetną lokalizację - dostęp do autostrady A1 umożliwi nam szybki transport naszych produktów w głąb Polski i poza granice kraju - mówi Bartosz Pawliczek, prezes firmy MULTICOMFORT Sp. z o.o. - Dodatkowo braliśmy także pod uwagę miejsce zamieszkania naszej dotychczasowej kadry pracowniczej, która mieszka na terenie Górnego Śląska. Nasi pracownicy będą mogli szybko dojechać do nowego zakładu - dodaje Bartosz Pawliczek.

Znany producent domów w Polsce i Europie otworzył nowy zakład w Bytomiu

Przy ulicy Celnej w Bytomiu - Karbiu powstała nie tylko nowoczesna, ogrzewana hala produkcyjna o powierzchni około 1500 mkw, w której będą produkowane domy i budynki w technologii CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo, ale również budynek socjalno-biurowy o powierzchni prawie 650 mkw.

- Kolejny inwestor, który otworzył swój nowy zakład produkcyjny to potwierdzenie, że Bytom jest atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Nasze miasto wykorzystuje swój potencjał związany nie tylko z położeniem w samym sercu Metropolii, ale również doskonałą komunikacją. Dzięki tym atutom już wkrótce pojawią się nowi inwestorzy przy ul. Strzelców Bytomskich, Węglowej i Siemianowickiej - podkreśla Michał Bieda.

Firma MULTICOMFORT otwarła swój nowy zakład produkcyjny w Bytomiu

Produkcja na rynek krajowy i europejski

Produkowane w Bytomiu budynki i domy w technologii CLT będą przeznaczone nie tylko na rynek krajowy, ale również zagraniczny. Główne rynki, do których MULTCOMFORT eksportuje to Holandia, Niemcy, Austria, Szwecja i Wielka Brytania.

Firma z Wieliczki, która zainwestowała 12 mln zł w Bytomiu może się poszczycić wieloma ciekawymi inwestycjami w Polsce, jak: 4-kondygnacyjny dom socjalny w Gdańsku, pasywny apartamentowiec w Warszawie oraz drewniane przedszkole w Siemianowicach Śląskich. Wiele autorskich projektów budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych firma MULTICOMFORT Sp. z o.o. wybudowała na rynku niemieckim. Obecnie firma realizuje budowę 111 mieszkań socjalnych w Eindhoven w Holandii.

Dodatkowo MULTICOMFORT posiada Certyfikat Instytutu Domów Pasywnych Darmstad. To technologia budowy domów zapewniających bardzo niskie koszty ogrzewania.

Firma MULTICOMFORT otwarła swój nowy zakład produkcyjny w Bytomiu

Warto dodać, że spółka MULTICOMFORT pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej do budowy hali produkcyjnej i budynku socjalno-biurowego przy ul. Celnej w ramach projektu „Wdrożenie technologii produkcji budynków prefabrykowanych CLT z użyciem drewnianych złączy klinowych”, a celem projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności MULTICOMFORT Sp. z o.o. poprzez wdrożenie innowacyjnej, proekologicznej, technologii produkcji budynków prefabrykowanych CLT z użyciem złączy klinowych.

Cała inwestycja kosztowała 12 mln zł, z czego 3,5 mln zł firma MULTICOMFORT Sp. z o.o. pozyskała z Unii Europejskiej.