Historia budynku przy ul. Frenzla 204, w którym swoją siedzibę ma Dom Pomocy Społecznej „Wędrowiec”, sięga już czasów przed II wojną światową. Od 30 lat funkcjonuje tam całodobowy ośrodek dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. W czwartek /14 września/ z okazji jubileuszu, placówkę odwiedził prezydent Mariusz Wołosz.
Jubileusz był okazją nie tylko do podsumowania działalności bytomskiego ośrodka, ale też do spotkania byłych i obecnych pracowników Wędrowca. Z tej okazji mieszkanki ośrodka przygotowały występy artystyczne, a prezydent złożył dyrekcji podziękowania za wieloletni wysiłek i zaangażowanie oraz wręczył pamiątkowy grawer.
Położony w malowniczym miejscu, na skraju Miechowickiej Ostoi Leśnej ośrodek funkcjonuje od 1993 rok. W 2010 roku budynek przeszedł generalny remont oraz rozbudowę części mieszkalnej, co pozwoliło dostosować go do osób o różnych potrzebach i stworzyć tam dobre warunki dla mieszkanek.
Przebywa w nim 40 kobiet o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej, które mają tam zapewnioną całodobową opiekę, a dzięki pomocy i zaangażowaniu pracowników panuje tam serdeczna i rodzinna atmosfera.
W DPS „Wędrowiec” organizowane są zajęcia terapeutyczne prowadzone przez instruktorów terapii zajęciowej, dzięki czemu podopieczne stają się samodzielniejsze i łatwiej im się funkcjonuje w życiu codziennym.
30 lat DPS Wędrowiec
Ciekawostką jest, że w okresie II wojny światowej budynek został przekształcony w ośrodek szkolenia NSDAP, a po 1945 roku - w Ośrodek Szkolenia Kadr. W czasie stanu wojennego w budynku urządzono Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych Kobiet i właściwie od tego czasu dom ten służy kobietom.