Dziś od wczesnych godzin rannych policjanci na terenie Bytomia prowadzili działania „Trzeźwość”. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg nie tylko tych, którzy kierują na tak zwanym „podwójnym gazie”, ale również pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi utrata prawa jazdy oraz kilka lat więzienia.

Mundurowi z bytomskiej drogówki wraz z policjantami z komisariatów dzisiaj od wczesnych godzin rannych prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tak zwanym "podwójnym gazie", a także tych, którzy prowadzą pojazdy, będąc pod wpływem innych zabronionych środków.


Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowcę i trzech kierowców po użyciu alkoholu. Na ulicy Dworskiej stróże prawa zatrzymali 53-letniego mieszkańca Bytomia, który prowadził Opla, mając w swoim organizmie ponad pół promila alkoholu. Kolejny kierujący po użyciu alkoholu, który wpadł w ręce mundurowych na ulicy Dworskiej to 58-latek. Mieszkaniec Gliwic kierował Fordem, mając poniżej pół promila alkoholu w swoim organizmie. Kolejni nieodpowiedzialni kierowcy z „promilami”, zatrzymani zostali przez drogówkę na ulicach Strzelców Bytomskich i na Alei Jana Pawła II w Bytomiu. To kobiety w wieku 47 i 52 lata, obie panie prowadziły pojazdy, mając poniżej pół promila alkoholu w swoich organizmach. Wszyscy amatorzy jazdy „na podwójnym gazie” stracili prawa jazdy, grozi im wysoka kara grzywny, a za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości nawet do 2 lat pozbawienia wolności.


Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat więzienia;
  • w sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia;
  • ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych;
  • osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi, sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!

  • Zdjęcie przedstawia policjantów kontrolujących stan trzeźwości kierowców.
  • Na zdjęciu widzimy, jak policjanci sprawdzają stan trzeźwości kierujących.
  • Na zdjęciu policjanci na jezdni kontrolują stan trzeźwości kierujących pojazdami.