Zwiedzanie podziemnego schronu w Miechowicach już w tę sobotę!
Zapraszamy wszystkich miłośników historii i militariów do odkrycia fascynującego podziemnego schronu w Miechowicach. W sobotę 6 lipca, od godziny 15:00 do 19:00, będzie można zwiedzać to niezwykłe miejsce, które skrywa w sobie wiele tajemnic z czasów II wojny światowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Podziemny schron w Miechowicach: niezwykłe miejsce pełne historii

Podziemny schron w Miechowicach to unikalna okazja, by przenieść się w czasie i poczuć atmosferę lat 40. XX wieku. Schron, który powstał prawdopodobnie między 1942 a 1944 rokiem, ma długość około 100 metrów, choć obecnie dostępnych do zwiedzania jest 45 metrów. Jego budowa jest wyjątkowa: dolna część wykonana jest z betonowych bloków i cegieł, natomiast górna z żelbetonowych łuków. Dzięki oryginalnym wywietrznikom, które zachowały się do dziś, do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Warto dodać, że prace nad odrestaurowaniem schronu rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to odkryto wejście zalane wodą. Po wielu miesiącach intensywnych prac, które obejmowały między innymi montaż żelbetowych łuków i instalacji elektrycznej, schron został otwarty dla zwiedzających. Od tego czasu jest on systematycznie unowocześniany przez Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Izba Pamięci: świadectwo tragicznych wydarzeń z 1945 roku

Jednym z najważniejszych elementów schronu jest Izba Pamięci, poświęcona wydarzeniom stycznia 1945 roku, kiedy to żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się okrutnych zbrodni na ludności Miechowic. Wśród ofiar był m.in. ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony i zamordowany po wielogodzinnych torturach. Izba Pamięci zawiera ekspozycje dotyczące Tragedii Miechowickiej oraz Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku.

W schronie można również zobaczyć nowe wystawy przygotowane przez opiekunów obiektu. W sumie dostępnych jest aż dwanaście ekspozycji, a ich autorami są między innymi Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Karol Januszewski oraz Adam Pawełczyk.

ProFort Centrum: dodatkowe atrakcje dla zwiedzających

Podczas zwiedzania schronu warto także odwiedzić ProFort Centrum, gdzie czekają na gości dodatkowe atrakcje. Można tam zobaczyć makiety schronów Obszaru Warownego „Śląsk”, wystawę poświęconą II wojnie światowej oraz nową ekspozycję związaną z górnictwem. To doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat historii regionu i zrozumieć, jak ważną rolę odegrał on w czasie wojny.

Podziemny schron w Miechowicach to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego historyczną wartość, ale także jako świadectwo ludzkiej determinacji i zaangażowania w zachowanie pamięci o przeszłości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.


Wg inf z: Urząd Miejski Bytom