Gruntowny remont budynków przy ul. Musialika 1-3 w Rozbarku
Trwają prace remontowe przy ul. Musialika 1-3, które mają na celu przywrócenie świetności historycznym budynkom oraz zwiększenie zasobów mieszkaniowych miasta. Inwestycja, wsparta znacznym dofinansowaniem, obejmuje szeroki zakres działań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kamienic.

Zakres prac remontowych obejmujących budynki przy ul. Musialika 1 i 3

Prace remontowe przy ul. Musialika 1 i 3 to kompleksowe przedsięwzięcie, które obejmuje szeroki wachlarz działań. W ramach remontu wymieniane są stropy, instalacje wewnętrzne, a także montowane są instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, lokale użytkowe są przekształcane w mieszkalne, co pozwoli na odzyskanie 16 mieszkań. W piwnicach wydzielone zostanie pomieszczenie na węzeł cieplny, a remont obejmuje także naprawę stropów piwnic i klatek schodowych.

Termomodernizacja i prace zewnętrzne

Na zewnątrz budynków przy ul. Musialika prowadzone są intensywne prace termomodernizacyjne. Elewacje frontowe są czyszczone, a ściany, stropy piwnic i ostatniej kondygnacji oraz dach są docieplane. Konstrukcja dachu zostanie wymieniona wraz z pokryciem, co ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków oraz ich estetyki.

Nowe mieszkania komunalne o zróżnicowanej powierzchni

Po zakończeniu remontu, do zasobu mieszkań komunalnych zostanie włączonych 16 lokali. W budynku przy ul. Musialika 1 lokale będą miały metraże od 75 do 98 mkw, natomiast w budynku przy ul. Musialika 3 powierzchnie mieszkań wyniosą od 54 do 93 mkw. Wszystkie lokale zostaną wyposażone w łazienki oraz nowoczesne instalacje wodno-kanalizacyjne, gazowe, elektryczne, a także centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

Historyczna wartość budynków przy ul. Musialika 1 i 3

Budynki przy ul. Musialika 1 i 3 mają znaczącą wartość historyczną i są wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Kamienica przy ul. Musialika 1, wybudowana w 1913 roku, jest przykładem późnej secesji z wpływami funkcjonalizmu, co widoczne jest w oszczędnych dekoracjach. Natomiast budynek przy ul. Musialika 3, pochodzący z 1907 roku, reprezentuje historyzm i modernizm, co dodaje mu unikalnego charakteru.

Finansowanie i realizacja projektu

Całkowita wartość projektu remontowego przekracza 6 mln zł, z czego 4 mln 375 tys. zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Wkład własny zapewniła wspólnota mieszkaniowa przy ul. Szymanowskiego 2, która przekazała gminie darowiznę z odszkodowania za pożar kina „Gloria” w 2019 roku. Magdalena Górak, trzeci zastępca prezydenta Bytomia, podkreśla znaczenie tej inwestycji dla mieszkańców: „Dzięki remontowi dwóch budynków przy ul. Musialika odzyskamy 16 mieszkań, które będą wyposażone w centralne ogrzewanie, łazienki oraz ciepłą wodę użytkową”.

Remont budynków przy ul. Musialika 1 i 3 to kolejny krok w kierunku rewitalizacji miasta i poprawy warunków mieszkaniowych dla jego mieszkańców. Prace te nie tylko przywracają świetność historycznym budynkom, ale także zwiększają dostępność nowoczesnych lokali komunalnych.


Na podst. Urząd Miejski Bytom