Bytomscy dzielnicowi weszli na działki z ostrzeżeniem dla seniorów

2 min czytania
Bytomscy dzielnicowi weszli na działki z ostrzeżeniem dla seniorów

Na bytomskich ogródkach działkowych pojawili się dzielnicowi z Komisariatu Policji I w Bytomiu, którzy spotkali się z seniorami i działkowcami w ramach kampanii #ZnamTeNumery. Rozmowa szybko zeszła na oszustwa, z którymi starsze osoby wciąż mierzą się najczęściej - na „wnuczka”, „policjanta” i „lekarza”. Policjanci przypomnieli też o bezpieczeństwie na drodze, odblaskach i narzędziach, które mają pomóc w zgłaszaniu zagrożeń.

W minioną sobotę bytomscy dzielnicowi z komisariatu pierwszego przeprowadzili kolejne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Tym razem mundurowi weszli na teren bytomskich ogródków działkowych i tam prowadzili rozmowy z około 50 osobami. Główny cel był prosty - ostrzec przed oszustami i przypomnieć o zasadach, które mogą uchronić przed utratą pieniędzy, dokumentów i spokoju.

Policjanci omawiali najczęstsze sposoby działania przestępców. Padały przykłady oszustw „na legendę” - na „wnuczka”, na „policjanta”, na „lekarza” - oraz przestępstw internetowych. Mundurowi zwracali uwagę na to, że zagrożenie pojawia się tam, gdzie jest pośpiech, zaufanie do obcych i brak czujności. Przestrzegali przed wpuszczaniem nieznanych osób do domu i przed zbytnią ufnością wobec osób podających się za kogoś zaufanego.

Podczas spotkania dzielnicowi mówili też o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Seniorom przypomniano o noszeniu odblasków na ubraniu lub torebkach, szczególnie po zmroku. Rozmawiano również o bezpiecznym korzystaniu z ogródków działkowych, bo to właśnie tam wiele osób spędza teraz wolny czas i często zostawia rzeczy bez nadzoru.

Zebrani chętnie zadawali pytania i wchodzili w rozmowę z policjantami. Funkcjonariusze przedstawili także aplikację Moja Komenda oraz Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli narzędzia, które mają ułatwić kontakt z Policją i zgłaszanie miejsc budzących niepokój. Mundurowi zapowiedzieli kolejne takie spotkania.

To była jedna z tych akcji, które nie robią hałasu, ale potrafią zrobić różnicę. Właśnie na takich rozmowach Policja buduje tarczę przed oszustami - zanim ktoś uwierzy w telefon od „wnuczka” albo da się podejść na tanie sztuczki.

na podstawie: Policja Bytom.

Autor: krystian